شرکت نرم افزار برنامه نویسان دانش برتر سهند

تست های شاپرک برای پرداخت یاری ( ازمون های پرداخت یاری )

تست های شاپرک برای پرداخت یاری ( ازمون های پرداخت یاری )
طبق قوانین بانک مرکزی، شرکت های دارای مجوز پرداخت‌یاری، می‌توانند در بستر وب و موبایل، جایی که به حضور فیزیکی کارت نیازی نیست، خدمات پرداخت ارائه کنند که در نهایت این تراکنش ها از طریق سوئیچ شرکت های PSP پردازش شده و به سمت سوئیچ شاپرک هدایت می‌شوند.

خب بعد از این مقدمه، اگر می‌خواهید در زمینه پرداخت آنلاین کار کنید، شما حتماً نیاز دارید تا مجوز پرداخت‌یاری را از شاپرک دریافت کنید. ما می توانیم هر آنچه که برای دریافت این مجوز، از عقد قرارداد با شرکت PSP تا پاس کردن آزمون های شاپرک و حتی ایجاد پلتفرم وب سرویس پرداخت‌یاری شاپرک برای پیاده سازی سرویس های پرداخت‌یاری را برایتان پیاده سازی کنیم. ما با شرکت های پرداخت یاری زیادی مشاوره و پیاده سازی و پشتیبانی سرویس ارائه دادیم و به موضوعات، مشکلات و موارد مربوط به تست ها و سرویس های شاپرک تسلط دارم.

 آزمون فنی پرداخت یاری

در مرحله انجام آزمون فنی پرداخت یاری شاپرک برای فراخوانی وب سرویس های سامانه جامع باید یک اتصال VPN که اطلاعات آن از طرف شاپرک اعلام می شود، بر روی سرور اعلامی به شاپرک تنظیم شود. اطلاعات این VPN از طریق ایمیل برای مسئول فنی معرفی شده به شاپرک ارسال می شود.
وب سرویس سامانه جامع پذیرندگان شاپرک

وب سرویس سامانه جامع پذیرندگان شاپرک شامل 2 متد کلی هست یکی برای ثبت درخواست و دیگری برای پیگیری درخواست ثبت شده می باشد.

در مجموع 7 درخواست از طریق وب سرویس سامانه جامع پذیرندگان شاپرک قابل انجام می باشد:
1- ثبت مشتری و فروشگاه
2- تعریف پذیرنده و پایانه جدید
3- غیرفعال سازی پایانه
4- فعال سازی پایانه
5- تغییر شباهای پایانه
6- تغییر آدرس فروشگاه
7- اصلاح اطلاعات پذیرنده

برای پاس کردن الزامات فنی شاپرک باید از طریق وب سرویس 4 پذیرنده تعریف شود و برای یکی از پذیرندگان 6 وب سرویس دیگر فراخوانی شود. وب سرویس های شاپرک به صورت نا متقارن می باشند یعنی پس از فراخوانی بلافاصله جواب نهایی را به شما اعلام نمی کنند. در صورتی که اطلاعات ارسالی به وب سرویس صحیح باشد برای هر درخواست یک شماره پیگیری صادر می شود که با توجه به نوع درخواست مدت زمانی طول می کشد تا پاسخ نهایی آن ثبت شود بنابراین در بازه های زمانی مختلف باید درخواست خود را پیگیری کنید تا از وضعیت آن مطلع شوید. در صورتی که در استعلام وضعیت درخواست مقدار 14 بازگردانده شود درخواست شما با موفقیت انجام شده است. بنابراین برای تمام فراخوانی ها باید وضیعت 14 دریافت کنید. پس از دریافت این وضعیت برای تعریف هر 4 پذیرنده و همچنین فراخوانی 6 وب سرویس دیگر برای یکی از پذیرندگان، آزمون وب سرویس های سامانه جامع پذیرندگان شاپرک به پایان می رسد.
فایل تسویه حساب پرداخت یاری

مرحله بعد انجام آزمون فنی فایل تسویه می باشد، در این مرحله یک فایل تحت عنوان فایل CT شامل اطلاعات تراکنش های فرضی پذیرندگان معرفی شده در مرحله قبل برای مسئول فنی ارسال می شود که با توجه به اطلاعات این فایل و همچنین سناریوهای تعریف شده، فایل های تسویه طبق مستندات اعلامی شاپرک ایجاد و از طریق ایمیل ارسال شود. در مرحله آزمون فنی فایل ها تسویه از طریق ایمیل رد و بدل می شوند و از طریق سرور ftps نخواهد بود.

پس از تایید فایل های تسویه تستی، باید برای امضای فایل های تسویه در محیط عملیاتی یک جفت کلید عمومی و خصوصی طبق الزامات فنی شاپرک ایجاد کنید و کلید عمومی خود را به همراه فایل تست امضا شده برای شاپرک ارسال نمایید.

پس از تایید کلید از سمت شاپرک پایان موفق آزمون فنی اعلام خواهد شد.
تست EndToEnd پرداخت یاری

مرحله بعد افتتاح حساب پرداخت یاری، انجام تست EndToEnd است که شامل مراحل زیر می باشد:
1- تعریف پذیرنده در سمت PSP
2- تعریف پذیرنده و پایانه جدید در سمت شاپرک
3- انجام تراکنش بر روی درگاه IPG پذینده
4- ارسال فایل تسویه به سرور FTPS شاپرک
5- دریافت پاسخ تسویه حساب موفق از سرور FTPS شاپرک

تعریف واژگان

بهتره اول، ادبیات مان را یکسان کنیم. در اینجا تعریف کلماتی که در این مقاله بکار رفته را لیست می‌کنم تا هرجایی از مقاله، کلمه ای برای شما نامفهوم بود، برای دانستن معنی آن به این بخش نگاه کنید.

    شرکت PSP : شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت مانند ایران کیش، به‌پرداخت ملت، سامان کیش و ... که درگاه پرداخت الکترونیکی یا دستگاه پوز به پذیرندگان ارائه می‌دهند و مستقیما به سوییچ شاپرک متصل هستند.
    تراکنش : هر پرداختی که توسط یک کاربر از طریق درگاه پرداخت اینترنتی انجام می‌گیرد.
    شناسه پرداخت‌یار یا Payment Facilitator Id : که به اختصار در متن PFID نوشته میشه، شناسه ای است که از طرف شرکت شاپرک به شرکت های پرداخت‌یار به ازای هر PSP اختصاص داده میشه.
    مفهوم TrackingCode : شماره ای که به هر درخواست پرداخت‌یار در PSP اختصاص پیدا میکنه. با این شماره می‌توانید درخواست خود را در وب سرویس PSP پیگیری کنید.
    کٌد ترمینال یا Terminal Id : کدی که به ازی هر ترمینال پذیرندگی (همان IPG) به Merchant شما از طرف PSP اختصاص می یابد.
    مفهوم AcceptorCode : رشته ای 15 کاراکتری که از سمت شاپرک به هر یک از پذیرندگان پشتیبانی شده پرداخت‌یار نسبت داده می‌شود.
    درگاه پرداخت الکترونیک یا IPG : درگاهی که از طریق آن کاربر می‌تواند پرداخت خود را انجام دهد. این درگاه توسط PSP به شما به ازای هر پذیرنده ارائه خواهد شد.
    پذیرنده پشتیبانی شده یا Merchant : پذیرنده ای که اطلاعاتش توسط PSP تایید و در وب سرویس شاپرک ثبت خواهد شد.
    مشتری یا Customer : معمولا این مفهوم برای اطلاعات شخصی یا شرکتی Merchant در وب سرویس های PSP و شاپرک استفاده می‌شود.
    فروشگاه یا Shop : برای اشاره به فروشگاه فیزیکی یا اینترنتی و اطلاعات مربوط به کسب و کار Merchant در وب سرویس های PSP و شاپرک از این مفهوم استفاده می‌شود.

خلاصه روال پرداخت‌یاری

ابتدا با یک شرکت PSP قرارداد همکاری در زمینه پرداخت‌یاری امضاء می‌کنید. هر کدام از شرکت‌های PSP مواردی در قرارداد ذکر می‌کنند که به دقت باید مطالعه کنید. روال به این شکل است که شما باید پذیرنده های خود را ابتدا با وب سرویس شرکت PSP در دیتابیس آن شرکت ثبت کنید و یک TrackingCode از PSP دریافت کنید. بعد از دریافت این کٌد، اطلاعات تکمیلی پذیرنده خود را به همراه کد Merchant که از PSP دریافت کردید از طریق وب سرویس به شاپرک ارسال می‌کنید. اگر اطلاعات پذیرنده از نظر شاپرک مشکلی نداشته باشد، معمولاً پس از چند ساعت تا یک روز نتیجه آن را دریافت می‌کنید و این بار یک کد (AcceptorCode) از شاپرک دریافت می‌کنید. شما از این پس با استفاده از کد شاپرک می‌توانید اطلاعات پذیرنده خود را به روز رسانی کنید و تراکنش های ایجاد شده را با وی تسویه کنید. روال هم به این شکل است که پس از ثبت پذیرنده در PSP و دریافت کد مرچنت، یک درگاه پرداخت آنلاین یا IPG به نام پذیرنده شما سمت PSP ساخته می‌شود. هر تراکنشی که از طریق این درگاه انجام گیرد، از طریق سوئیچ PSP به شاپرک ارسال می‌شود. این درگاه واسط به ظاهر مستقیم است، اما شما به عنوان شرکت پرداخت‌یار، واسط انجام این تراکنش خواهید بود. در انتها شما باید از طریق سرویس FTP شاپرک، تراکنش هایی که از طریق درگاه پذیرنده شما انجام می‌شود، در قالب فایل JSON، روی سرور FTPS شاپرک به صورت روزانه قرار دهید تا شرکت شاپرک با پذیرنده شما به صورت مستقیم تسویه کند.
عقد قرارداد با شرکت PSP

اولین قدم برای پرداخت‌یاری، انتخاب یکی از شرکت های PSP به عنوان سوئیچ واسط پرداخت و عقد قراراداد پرداخت یاری با آن هاست. شما می تونید لیست شرکت های مجاز PSP را در وب سایت رسمی شاپرک به این نشانی مشاهده کنید. البته شما می‌تونید با بیش از یک PSP برای انجام روال پرداخت‌یاری قرارداد ببندید. فقط این نکته را بخاطر بسپارید که به ازای هر PSP باید روال تست پرداخت‌یاری با آن را یک بار از ابتدا تا انتها انجام داده و تست شاپرک را پاس کنید. اول به وب سایت اون شرکت مراجعه کنید و مستندات مربوط به پرداخت‌یاری را بررسی کنید. شرکت PSP معمولاً وب سرویس هایی برای تعریف Merchant و دریافت اطلاعات پایه مربوط به پرداخت‌یاری در اختیار شما قرار می‌دهد. شدیداً توصیه میکنم اولین کارتون بررسی این مستندات باشه. تجربه شخصیم با یکی از PSPها در استفاده از وب سرویس های پرداخت‌یاری و استفاده از سوئیچ اون ها تجربه خوبی نبوده. مواردی که باید به اون ها توجه کنید، نوع وب سرویس ها، مستندات با جزئیات و نحوه پاسخگویی و پشتیبانی از شما در موارد مختلف سرویس های پرداخت‌یاریست. شرکتی را انتخاب کنید که وب سرویس پایدار با تکنولوژی به روز و مستندات کامل ارائه می‌دهد.
تعریف پذیرنده در PSP و پاس کردن تست های PSP

اولین قدم، انجام تست سمت PSP است. هر PSP قبل از اینکه شما را تایید کند، نیاز دارد که شما چند پذیرنده را با اطلاعات واقعی با استفاده از وب سرویسی که به شما ارائه می‌دهد، تعریف کرده و تایید تکمیل بودن اطلاعات پذیرنده و ایجاد IPG را به شما بدهد. برای تعریف پذیرنده، به اطلاعات کاملی از هر پذیرنده نیاز دارید که در مستندات PSP ذکر شده است. علاوه بر آن، قرارداد و فرم های مربوط به پذیرنده که PSP در اختیار شما قرار می‌دهد باید توسط پذیرنده شما پُر، مهر و امضاء شود، و در قالب فایل PDF به درخواست شما Attach شده و ارسال گردد. معمولاً متدی برای استعلام نتیجه درخواست شما در وب سرویس PSP وجود دارد، که با صدا زدن آن می‌توانید از نتیجه درخواست خود اطلاع پیدا کنید. زمانی تایید تست PSP را خواهید داشت که کد مرچنت مربوط به IPG پذیرنده را دریافت و یک تراکنش تستی روی آن بزنید.
روال پرداخت‌یاری شاپرک

پس از پاس کردن تست های شرکت PSP و دریافت کد Merchant پذیرنده ها، نوبت به ثبت اطلاعات آن ها در وب سرویس شاپرک و پاس کردن تست های شاپرک است. اول، به این صفحه از سایت شاپرک برید و آخرین نسخه مستندات مربوط به پرداخت‌یاری را دریافت کنید. مستنداتی که نیاز دارید :

    پروتکل وب سرویس های ثبت و پیگیری درخواست های متقاضیان در سامانه جامع پذیرندگان توسط شرکت های پرداخت یار و پیوست آن
    الزامات فنی فعالیت پرداخت یاران در شبکه پرداخت الکترونیکی کشور (فایل تسویه)
    ضوابط و مقررات قرارداد میان پرداخت یار و پذیرندگان پشتیبانی شده
    ضوابط و مقررات قرارداد میان شرکت ارائه دهنده خدمات پرداخت و پرداخت یار
    فرآیند آغاز به فعالیت پرداخت یاران در شبکه پرداخت الکترونیکی کشور
    الزامات، ضوابط و فرآیند اجرایی فعالیت پرداخت یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور

وب سرویس شاپرک، 2 متد کلی برای ثبت و پیگیری درخواست پذیرندگان شما ارائه میده. یک متد برای ثبت هر گونه درخواست، و یک متد برای استعلام نتیجه درخواست ها. از اینجای نوشته به بعد، در مورد موارد فنی روال پرداخت‌یاری صحبت خواهیم کرد. اگر فنی نیستید، ادامه نوشته را به یکی از همکاران فنی و برنامه نویس خود بسپارید! سرویس های ارائه شده به صورت RESTful و فراخوانی متدها به صورت POST با Content-Type JSON در BODY درخواست انجام می‌شود. به ابزاری مثل Postman حتما احتیاج خواهید داشت تا تست End-to-End شاپرک را پاس کنید. تجربه من نشان داده که چندین بار باید این درخواست ها را ساخته و ارسال کنید تا نحوه کار با وب سرویس دستتان بیاید! پس از اطمینان از کارکرد درست درخواست هایتان، سراغ نوشتن کٌدها و خودکار سازی این عملیات بروید.

در ابتدای کار، شرکت شاپرک دسترسی شما را به سرور تستی پرداخت‌یاری ایجاد و طی نامه ای رسمی به شرکت شما اعلام خواهد کرد. این دسترسی ها شامل اطلاعات VPN ،نام کاربری و رمز عبور مربوط به وب سرویس، PFID و اطلاعات مربوط به سرور تسویه FTPS خواهد بود. لطفاً و حتماً در حفظ این اطلاعات کوشا باشید! چون این اطلاعات به شکل کاغذی بدست شما خواهد رسید!

ویژگی ها و مشخصات

ویژگی های اصلی
 • راه اندازی پلتفرم ها و سرورها
 • راه اندازی سامانه های امنیتی و دفاعی
 • راه اندازی سامانه های پیشگیری
 • راه اندازی سامانه های ثبت وقایع
 • راه اندازی سامانه های مانیتورینگ
 • راه اندازی سامانه VPN بانکی
 • راه اندازی FTP های رمزنگاری بانکی
 • راه اندازی امضاء های دیجیتالی
 • راه اندازی سامانه تست
 • ثبت مشتری و فروشگاه
 • ثبت مشتری و فروشگاه
 • تعریف پذیرنده و پایانه جدید
 • غیرفعال سازی پایانه
 • فعال سازی پایانه
 • تغییر شباهای پایانه
 • تغییر آدرس فروشگاه
 • اصلاح اطلاعات پذیرنده
 • ساخت فایل تسویه
 • امضاء فایل تسویه
 • تسویه
پشتیبانی و گارانتی
قیمت پایه

300,000,000 تومان

قیمت پایه براساس توسعه و سفارش سازی شما ممکن می باشد کاهش یا افزایش پیدا کند
سفارش   درخواست دمو
گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن