شرکت نرم افزار برنامه نویسان دانش برتر سهند

تحلیل نتایج ازمایشگاه های پزشکی کشور اذربایجان

تحلیل نتایج ازمایشگاه های پزشکی کشور اذربایجان
طبق دستورپزشک شما آزمایش چکاپ کامل داده‌اید و حالا نتیجه را گرفته‌اید! فهرست بلندبالای نتیجه آزمایش چکاپ کامل در برابر چشمان شما قرار دارد؛ فهرستی پر از کلمات و اصلاحات انگلیسی و صد البته عجیب و غریب که احتمالاً، شما از آن‌ها اصلا سر در نمی‌آورید. جست و جوی این اصطلاحات و اختصارات در گوگل یا پرسیدن از افراد کم اطلاع و بی اطلاع، در واقع شما را به چاهی می‌اندازد که نمی‌توانید خودتان را از آن بیرون بکشید! RBC یعنی چه؟ AST لعنتی دیگر چه چیزی است؟! حالا اگر آزمایش چکاپ کامل مربوط به قلبتان باشد، آیا قلب شما کلسترول بیش از اندازه پمپاژ می‌کند؟ نکند سکته خفیف کرده باشید؟ شاید هم سرطان؟ کرونا؟ ای وای…

فارغ از این که عبارات تخصصی پزشکی که شما در آزمایش چکاپ کامل خود و دیگران می‌بینید چقدر گیج کننده، سخت و مبهم هستند، معمولا چارچوب کلی و تکراری دارند.
اگر چه تفسیر نهایی با پزشک معالج است و هیچکس به هیچ وجه حق تجویز یا قطع مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک، مسکن یا هر نوع داروی دیگر را ندارید! پزشک سالها درس خوانده است برای چنین روزی..کمک به تشخیص وضعیت سلامتی شما! اما اگر یکی از پارامترها را همین پزشک هم در نظر نگیرد به عنوان مثال  Hb هموگلوبین 13 در یک مرد 20 ساله پایین محسوب می شود ولی اگر همین شخص مبتلا به تالاسمی مینور باشد به عنوان نرمال تلقی می شود حال تصور کنید پزشک با بار ترافیک بالا و خسته وقتی می فهمد که کم خونی دارد مصرف آهن به عنوان اصلی ترین راه درمان کم خونی را و تجویز می کند اتفاقی که میوفته اینه که شخص مبتلا به تالاسمی مینور نه تنها بهبود پیدا نمیکنه . با مصرف آهن بلکه باعث انباشت آهن در بدنش هم می شود


قرار نیست که در این مطلب لغت نامه جامع و کاملی از اصطلاحات پزشکی برای پزشک فهرست شود، بلکه قصد کوشش شده است تا توضیحات ساده و اساسی به پزشک داده شده شاید که درک بهتری از اطلاعات و گزارش آزمایش چکاپ کامل پزشک از بیمار داشته باشد  تا بتوانید نتیجه آزمایش را با راحتی و اطمینان بیشتری تفسیر کنید.

چرا نتایج آزمایش چکاپ کامل مهم است؟
اول از همه، بیایید به این نکته پی ببریم که چرا نتیجه آزمایش چکاپ کامل این قدر در تشخیص بیماری‌های مختلف اهمیت دارد. پس، برای دانستن این موضوع قبل از هر چیز لازم است شما چکاپ کامل را به عنوان یک سیستم اکسیژن رسانی و مکانیسمی برای دفع مواد زائد بدن در نظر بگیرید.

اندام‌های خاصی در بدن، مانند کبد، کلیه، طحال و ریه‌ها مانند ایستگاه‌های پردازش هستند.ارز‌ش‌های معمولی در نتیجه آزمایشگاهی بر عملکرد اندام سالم و سیستم‌های کاملاً کاربردی دلالت دارد.

مهم است به یاد داشته باشید که اگر نتیجه آزمایش در محدوده نرمال و مشخصی که در نظر گرفته شده است نباشد، نباید فکر شود که بیماری قریب‌الوقوع گریبان‌گیر بیمار خواهد شد. محدوده نرمال و قابل اطمینان با آزمایش گروه بزرگی از افراد سالم تعیین شده است.

اما همین محدوده‌های نرمال هم تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر سن، جنسیت، وزن، سابقه پزشکی، دارو‌های مصرفی و سبک زندگی دستخوش تغییر می‌شود. وضعیت نرمال چیزی است که پزشک معالج بهتر می‌تواند با توجه به وضع بالینی به بیمار بگوید.


ما این سامانه را برای کشور اذربایجان طراحی و توسعه دادیم تا تمام نتایج ازمایشگاه های پزشکی انها با تحلیل سیستمی نیز همراه باشد تا در نتایج نهایی پزشک به یاری پزشک بییاد و در تجویز دارو احتمال خطا را کاهش دهد
گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن