شرکت نرم افزار برنامه نویسان دانش برتر سهند

از اولین OCR های فارسی

از اولین OCR های فارسی
OCR چیست، OCR فناوری‌ای است که برای تبدیل عکس به نوشته استفاده می‌شود. OCR مخفف چیست، OCR مخفف عبارت Optical Character Recognition یعنی بازشناسی و تشخیص خودکار متون موجود در تصاویر. OCR نرم افزاری است که اسناد حاوی متون را اسکن می‌کند و آنها را به متونی تبدیل می‌کند که قابل ویرایش هستند. اما برای این که اسکن انجام شود، متن باید روشن باشد و در بعضی مواقع، متن دست نوشته ممکن است توسط نرم افزار شناخته نشود. بسیاری از اسکنرها با نرم افزار رایگان OCR ارائه می‌شوند. با این حال، این نرم افزار معمولا در مقایسه با نرم افزار تجاری OCR دارای امکانات و قابلیت‌های محدودی است. بسیاری از برنامه‌های اصلی OCR هزینه زیادی ندارند، اما برنامه‌های حرفه‌ای، با نرخ تبدیل و تشخیص بالا، گران تر هستند. معمولا نرم افزار رایگان که به عنوان بخشی از یک اسکنر در آن گنجانده شده است، برای کاربران خانگی کافی است اما برای کسب و کارها و مشاغل وجود یک OCR حرفه‌ای لازم است. کاربران همچنین می‌توانند برنامه‌های OCR رایگان را از طریق اینترنت دانلود کنند تا نیاز فوری برای استفاده محدود را برآورده کنند. در اینترنت به صورت رایگان انواع نسخه‌ها و فایل‌های این برنامه برای دانلود موجود است.

تکنولوژی OCR چیست؟

تکنولوژی OCR چیست، از این تکنولوژی برای بازشناسی و تشخیص خودکار متون چاپ شده یا دست نوشته موجود در داخل تصاویر دیجیتالی و تبدیل آن به متون قابل ویرایش استفاده می‌شود. فرایند اصلی این فناوری شامل بررسی متن یک سند و ترجمه کاراکترها به کدی است که می‌تواند برای پردازش داده‌ها و تبدیل عکس به نوشته استفاده شود. این فناوری گاهی اوقات به عنوان تشخیص متن نیز شناخته می‌شود. سیستم‌های OCR از ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار ساخته شده است که برای تبدیل اسناد فیزیکی به متن قابل خواندن ماشین استفاده می‌شود. سخت افزار مانند اسکنر نوری یا برد مدار تخصصی برای کپی کردن یا خواندن متن استفاده می‌شود در حالی که نرم افزار به طور معمول پردازش پیشرفته را انجام می‌دهد. همچنین نرم افزار می‌تواند از فناوری هوش مصنوعی (AI) برای پیاده سازی روش‌های پیشرفته تر تشخیص کاراکترهای هوشمند (ICR) مانند شناسایی زبان‌ها یا سبک‌های دست نویس استفاده کند. این فرایند همچنین برای تبدیل اسناد قانونی یا تاریخی به PDF استفاده می‌شود. پس از قرار دادن این نسخه نرم افزاری، کاربران می‌توانند سند را ویرایش، قالب بندی و جستجو کنند  گویی که با یک پردازنده کلمه ایجاد شده است.

OCR چیست
تصور کنید که یک مقاله کاغذی دارید – به عنوان مثال، مجله، بروشور یا قرارداد PDF که همکارتان از طریق ایمیل برای شما ارسال کرده است. بدیهی است، یک اسکنر برای تهیه این اطلاعات برای ویرایش کافی نیست، برای استخراج و تغییر مجدد داده‌ها از اسناد اسکن شده، تصاویر دوربین یا PDF تصویری، به یک نرم افزار OCR نیاز دارید که حروف را از روی تصویر جدا کرده، آنها را به کلمات و سپس – کلمات را به جملات تبدیل کند، بنابراین امکان دسترسی برای ویرایش محتوای اصلی سند را به شما می‌دهد.

چگونه OCR کار می‌کند؟
اولین قدم استفاده از یک اسکنر برای پردازش فرم فیزیکی یک سند است. پس از کپی کردن تمام صفحات، نرم افزار سند را به نسخه ای دو رنگ یا سیاه و سفید تبدیل می‌کند. تصویر اسکن شده یا bitmap برای مناطق کم نور و تاریک تجزیه و تحلیل می‌شود، جایی که مناطق تاریک به عنوان کاراکترهایی که باید شناسایی شوند و مناطق نوری به عنوان زمینه شناسایی می‌شوند، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

سپس برای یافتن حروف الفبایی یا رقم های عددی مناطق تاریک بیشتر پردازش می‌شوند. برنامه‌های OCR می‌توانند در تکنیک‌های خود متفاوت باشند، اما به طور معمول شامل هدف قرار دادن یک کاراکتر، کلمه یا متن در یک زمان هستند. سپس کاراکترها با استفاده از یکی از این دو الگوریتم مشخص می‌شوند:تشخیص الگویی – برنامه‌های OCR نمونه‌هایی از متن را در فونت‌ها و قالب‌های مختلفی ارائه می‌دهند که برای مقایسه و تشخیص کاراکترهای موجود در فایل اسکن شده استفاده می‌شوند.

تشخیص ویژگی – برنامه‌های OCR قوانینی را در رابطه با ویژگی‌های یک حرف یا شماره خاص برای تشخیص کاراکترهای موجود در فایل اسکن شده اعمال می‌کنند. ویژگی‌ها می توانند شامل تعداد خطوط زاویه دار، خطوط متقاطع یا منحنی‌های یک کاراکتر برای مقایسه باشند. به عنوان مثال، حروف “A” بزرگ ممکن است به عنوان دو خط مورب ذخیره شود که با یک خط افقی در وسط قرار دارند.

هنگامی که یک کاراکتر شناسایی می‌شود، به یک کد ASCII تبدیل می‌گردد که توسط سیستم‌های رایانه‌ای می‌تواند برای دستکاری بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. کاربران باید قبل از ذخیره کردن سند برای استفاده‌های بعدی، خطاهای اساسی را تصحیح کنند و مطمئن شوند که چیدمان‌ کاراکترهای پیچیده به درستی انجام شده است.

مزایای استفاده از تکنولوژی OCR چیست؟

پس از اینکه برای سوال تکنولوژی OCR چیست، پاسخی پیدا کردیم حالا در ادامه مزایای استفاده از این فناوری بررسی می‌شود. مهمترین مزیت استفاده از این تکنولوژی صرفه جویی در وقت، کاهش خطاها و تلاش کم است. همچنین امکاناتی را فراهم می‌کند که با کپی فیزیکی اسناد مانند فشرده سازی در فایل‌های ZIP، برجسته کردن کلمات کلیدی، ترکیب شدن در وب سایت و پیوست کردن به یک ایمیل امکان پذیر نیست. در حالی که گرفتن تصاویر از اسناد، بایگانی دیجیتالی آنها را امکان پذیر می‌سازد، این فناوری عملکرد اضافی شامل امکان ویرایش و جستجوی آن اسناد را فراهم می‌کند.

بسیاری از کسب و کارها، موسسات آموزشی و سازمان‌های دیگر از برنامه‌ها و نرم افزارهای آن برای سرعت بخشیدن به روند ورود اطلاعات خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، استفاده از این برنامه خطای انسانی را کاهش می‌دهد که می‌تواند هنگام ورود داده‌ها رخ دهد. با این حال، تبدیل در حالی که برنامه در حال اجراست باید با دقت کنترل شود تا کاراکترها، کلمات و جملات شناخته نشده شناسایی شوند.

با پیشرفت فناوری، این نرم افزار در چند سال گذشته بهبود یافته است. امروزه، این نرم افزار می‌تواند کاراکترها، کلمات و جملات را به راحتی تشخیص دهد و فرایند تبدیل عکس به نوشته را کاملا دقیق انجام دهد. همچنین، بیشتر نرم افزارها آن از میزان شناخت بالایی برخوردار هستند، اما اسناد حاوی تصاویر به همراه متون ممکن است هنوز به طور کامل تبدیل نشود و چالش‌هایی به همراه داشته باشد.

در قلب این سیستم‌ها سه اصل اساسی نهفته است: یکپارچگی، هدفمندی و سازگاری. اصل یکپارچگی می‌گوید که موضوع مشاهده شده همیشه باید به عنوان یک “کل” متشکل از بسیاری از بخش‌های درهم تنیده در نظر گرفته شود. اصل هدفمندی فرض می‌کند که هر گونه تفسیر از داده‌ها باید همیشه در خدمت هدف باشد. و اصل سازگاری بدان معنی است که برنامه باید توانایی یادگیری خود را داشته باشد.

شرکت برنامه نویسان دانش برتر سهند در سال 1387 باتوجه به نبود نرم افزار قابل اطمینان بخصوص برای زبان فارسی و نیاز مبرم و عدم وجود تبلت ها و موبایل هوشمند و ارجاع تمام گزارشات سازمان ها و ارگان ها به صورت کاغذی و سند فیزیکی و نیاز مبرم سازمان امار کشور به وجود این نرم افزار اقدام به طراحی و توسعه نرم افزار OCR اختصاصی نمود و کارفرمای اصلی این پروژه سازمان امار کشور بود
 
گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن