شرکت نرم افزار برنامه نویسان دانش برتر سهند

اجاره فضای رک با پهنای باند اختصاصی

اجاره فضای رک با پهنای باند اختصاصی
سرویس سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی یک سرویس بسیار کار بردی برای وب سایت های بزرگ و توسعه دهندگان میباشد؛ در این مطلب با زبان بسیار ساده، درباره سرور اختصاصی صحبت می کنیم و به تمام پرسش های شما پاسخ خواهیم داد. ابتدا با یک مثال ساده و ملموس سعی می کنیم یک شبیه سازی را برای درک ساده در ذهن شما ایجاد کنیم، سپس به تعریف و توضیح کامل سرور اختصاصی که شامل: بررسی موقعیت جغرافیایی سرورهای ایران و خارج از ایران، موارد استفاده، مزایا و معایب، توان سخت افزاری و شبکه ای سرور های اختصاصی، امکانات استفاد از آنها، مانیتورینگ و امنیت، سیستم عامل های قابل نصب و موارد دیگر  می پردازیم و تمام نکته ها و مواردی که باید برای تهیه یک سرور اختصاصی لازم است را توضیح می دهیم.

تا جای ممکن سعی کردیم که در این مطلب به تمام موارد مرتبط به سرور اختصاصی پاسخ دهیم. اینکه چه سرور اختصاصی ای برای شما مناسب است و چطور یک سرور مناسب تهیه کنید. نکته : اگر این مطلب را به طور کامل و با دقت مطالعه کنید، مطمئنا به پاسخ تمام سوالات خود خواهید رسید.
موضوعات

    سرور چیست ؟
    سرور اختصاصی چیست ؟
    "پهنای باند - Bandwidth" چیست؟
    "ترافیک - Traffic" چیست؟
    دیتا سنتر Data Center چیست؟ و شرایط نگهداری سرور چگونه است؟
    "رک - Rack" چیست ؟
    "یونیت - Unit" چیست؟
    Rackmount Server چیست؟
    شرکت های تولید کننده
    خدمات نگهداری یا میزبانی سرور "Colocation Services"چیست؟
    شبکه سرور اختصاصی چگونه است؟
    سرور اختصاصی هاستینگ و مجازی سازی
    ترافیک وارز Warez چیست؟
    دسترسی کنسول یا KVM
    چطور یک سرور اختصاصی خرید کنم؟
    موقعیت جغرافیای سرور اختصاصی
    امنیت سرور اختصاصی
    پشتیبان گیری Backup سرور اختصاصی

سرور چیست ؟

شاید از قبل بدانید که "سرور - Server" چیست؟ یا درک ساده از آن داشته باشید. ولی در اینجا مجددا برای کسانی که آشنایی با آن ندارند، درباره این موضوع صحبت می کنیم. ملموس ترین مثال سایت های اینترنتی هستند. شما یک سایت را در مرورگر سیستم خود باز می کنید، خوب این سایت کجاست؟ چطور به شما سرویس دهی می کنند؟ یک مثال دیگر، شما در یک دانشگاه مجازی ثبت نام کرده و اکنون دانشجوی مجازی هستید و باید در یک سایت اینترنتی در کلاس خود حضور داشته باشید، این کلاس مجازی کجاست؟ یا اینکه در یک سایت اشتراک فیلم و ویدئو به همراه خانواده یک فیلم را تماشا می کنید، این فیلم کجاست؟ بله در اینترنت است؛
ولی چطور؟

به طور کلی اینترنت یک شبکه بزرگ از سیستم های کامپیوتری است. فرض کنید که مانند اکثر مردم یک سیستم کامپیوتری عادی دارید که امروزه در اکثر خانه ها موجود است و سیستم شما با سیستم همه همسایگانتان با سیم و کابل به یکدیگر به هم متصل شده و همگی با یکدیگر ارتباط دارید و از اطلاعات سیستم یکدیگر استفاده می کنید. اینترنت نیز همینطور است، مجموعه ای از سیستم ها در سراسر جهان که با سیم و کابل به یکدیگر متصل شده اند و از اطلاعات یکدیگر استفاده می کنند. وقتی که به اینترنت متصل می شوید و یک سایت را باز می کنید، یعنی اینکه به این شبکه جهانی که همه سیستم ها به یکدیگر متصل هستند، متصل شده اید؛ همین.
انواع

سیستم هایی که در اینترنت به یکدیگر متصل هستند از لحاظ کاربرد و خدمات به دو دسته تقسیم می شوند: یک دسته از سیستم ها کاربران عادی اینترنت هستند که به اینترنت متصل می شوند، سایت ها را باز میکنند، دانلود می کنند، با دوستان یا افراد دیگر ارتباط برقرار می کنند، ویدئو میبینند، در سامانه ها ثبت نام می کنند و بسیاری کارهای دیگر … به این دسته از سیستم ها یا افراد، کاربران نهایی یا استفاده کننده ها در اینترنت می گوییم. سیستم های کاربران نهایی در اینترنت خدمات خاصی را ارائه نمی کنند و همیشه خدمات گیرنده هستند.

دسته دیگر از سیستم ها، خدمات دهنده ها یا سرویس دهنده ها هستند؛ یعنی در همین شبکه بزرگ جهانی با نام اینترنت که همه سیستم ها به یکدیگر متصل هستند، در حال سرویس دهی و خدمات دهی به کاربران نهایی یا استفاده کننده ها هستند. وقتی یک کاربر در اینترنت یک ویدئو را می بیند، این ویدئو در یک سیستم دیگر در اینترنت است، که توسط نرم افزارها و برنامه های خاصی در اینترنت به اشتراک گذاشته شده و کاربر نهایی در اینترنت می تواند آن را مشاهده کند. یا وقتی کاربر نهایی یک سایت خبری را باز می کند، اخبار در یک سیستم دیگر در اینترنت قرار دارد که توسط برنامه های خدمات دهنده خاصی در اینترنت به اشتراک گذاشته شده اند و کاربر نهایی میتواند آن را مشاهده کند.
مثال

خوب حالا فرض کنید که اگر چند صد نفر یک سایت خبری ساده را که در یک سیستم دیگر در اینترنت قرار داده شده باشد را باز می کنند، ناگهان می بینید که سایت خیلی به کندی باز می شود یا اینکه باز نمی شود. دلیل این است که منابع سخت افزاری و پهنای باند شبکه که در اینترنت هستند برای این کار کافی نیستند. پس باید از یک سیستم با سخت افزار قوی و پهنای باند شبکه زیاد شود. به این دسته از سیستم های با سخت افزار بسیار قوی و پهنای باند شبکه بسیار بالا "سرور - Sever" می گوییم، که در شبکه اینترنت به کاربران نهایی اینترنت، خدمات دهی می کنند. سخت افزار سرورها خیلی خاصی هستند و نیاز به تخصص خاص در این زمینه دارند. همچنین به خاطر دمای زیاد و برق مصرفی بالا و نیاز به پهنای باند بالای شبکه، شرایط نگهداری ویژه ای دارند و در مکان های خاصی به نام دیتا سنتر Data Center نگهداری می شوند.

همه چیز به همین سادگی است، اصلا ذهن خود را مشغول نکنید که وقتی با واژگانی مانند سرور و اینترنت یا کلمات مشابه مواجه می شوید، انگار که در قرون وسطی زندگی می کنید یا یک انسان اولیه هستید.
سرور اختصاصی چیست ؟

در ابتدا با یک مثال ساده به تعریف سرور می پردازیم و سپس این مثال را برای درک سرور اختصاصی و انتخاب یک سرور مناسب گسترش می دهیم. در سری مطالب قبلی "هاست چیست؟" و "سرور مجازی چیست؟" درباره مثال دنیای مجازی و شهر مجازی صحبت کردیم. در این مثال گفتیم که فضایی را مانند یک شهر ولی به صورت مجازی در ذهن خود تصور کنید، در دنیای واقعی هر چیزی که نیاز داشته باشید در دنیای مجازی نیز به آن نیاز داریم.

    سرور اختصاصی؛ سرور ای است که، در یک دیتا سنتر قرار دارد و تمام منابع آن سرور به صورت اختصاصی در اختیار شماست.

    مثال 1

اکنون فرض کنید که شما میخواهید که یک شرکت بزرگ را راه اندازی کنید. این شرکت می تواند یک فروشگاه بزرگ باشد، یا یک نمایشگاه، یک سینما، یک توسعه نرم افزار یا IT، یک شرکت حسابداری و یا هر چیز دیگری باشد. برای راه اندازی یک شرکت بزرگ با جمعیت بیش از 100 کارمند یا فروشگاه با بیشتر از 500 مشتری در روز یا راه اندازی یک سینما با بیش از چند صد مشتری در روز، مطمئنا دیگر نمی توانید یک واحد یا یک فضای ساده تهیه کنید. در این حالت شما حتما نیاز به یک ساختمان اختصاصی و بزرگ برای این کار خواهید داشت.

در دنیای مجازی نیز به همین صورت است. اگر یک فروشگاه الکترونیک بزرگ دارید، یک سایت اشتراک یا استریم ویدئو دارید، اگر یک آموزشگاه آنلاین دارید، اگر یک شرکت حسابداری دارید، و یا هر چیز دیگر که با کاربران زیادی در روز بازدید کننده سایت شما هستند، دیگر فضای هاست یا یک سرور مجازی VPS پاسخگوی نیاز شما نخواهد بود و باید حداقل یک سرور اختصاصی داشته باشید.

در مثال های قبلی برای فضای هاست و سرور مجازی گفتیم که مانند اجاره فضای تجاری یا یک واحد از یک ساختمان هستند. فضای هاست مانند اجاره یک مغازه از یک ساختمان تجاری بزرگ یا اجاره یک غرفه یا فضا از یک فروشگاه است، همچنین سرو مجازی مانند اجاره یک واحد ساختمانی با منابع اختصاصی از یک ساختمان یا یک برج است. در این جا سرور اختصاصی مانند اجاره یا خرید یک ساختمان کامل با تمام واحد ها و منابع آن به صورت اختصاصی است.

    مثال 2

به عبارت دیگر با تهیه سرور اختصاصی می تواند یه چندین هاست یا سرور مجازی تقسیم شود، نه این که این کار را حتما باید انجام دهید، از این لحاظ که منابع بسیاری در اختیار شما هستند. تهیه یک سرور اختصاصی مانند در اختیار گرفتن یک ساختمان دربست با تمام واحد های مسکونی و تجاری آن و تمام امکانات آن به صورت اختصاصی است. میتوانید از تمام منابع آن ساختمان برای یک شرکت یا یک آموزشگاه یا یک سینما یا هر چیز دیگر استفاده کنید؛ یا اینکه آن ساختمان را به صورت قسمت های مختلف و کوچکتر اجاره داده یا برای اهداف متفاوت و چند منظوره از آن استفاده کنید.

اگر یک سرور پرقدرت با پهنای باند بالا و شبکه قوی داشته باشید می توانید یک فروشگاه آنلاین بزرگ (مانند دیجی کالا) که کاربران زیادی همزمان در سایت شما وارد می شوند را راه اندازی کنید. یا این سرور را با هارد و منابع ذخیره سازی بالا و پهنای باند بالاتری تهیه کنید، می توانید سایت های اشتراک ویدیو یا آموزشگاه های آنلاین راه اندازی کنید. در تصویر زیر نمای باز شده از داخل یک سرور Rackmount با ارتفاع 2U را مشاهده می کنید که ظرفیت 8 عدد هارد را دارد.

سرور رکمونت
خلاصه

امیدوارم مفهوم سرور اختصاصی را به راحتی درک کرده باشید. اگر به صورت فنی بخواهیم توضیح دهیم، به یک سرور با منابع کامل و اختصاصی که در اینترنت در دسترس است یک سرور اختصاصی می گوییم. در اینترنت میلیون ها سرور وجود دارد، که اگر یک سرور اختصاصی داشته باشید، یعنی یکی از این چندین میلیون سرور در اینترنت به شما اختصاص دارد.

سرور های اختصاصی شرایط فیزیکی خاصی دارند، و نمی توانید یک سرور خریداری کنید و مانند سیستم خودتان در منزل به اینترنت متصل کنید. البته اگر این کار را انجام دهید، احتمالا می خواهید که در یک شبکه داخلی از آن استفاده کنید، کاری که امروزه بسیاری از شرکت ها برای اجرا و تست پروژه ها و برنامه های خود انجام می دهند. در ادامه درباره شرایط نگهداری سرور اختصاصی، دیتاسنتر ها Data Center ها و سخت افزار و منابع آن ها صحبت می کنیم.
پهنای باند  چیست؟

حال فرض کنید که شما یک سرور اختصاصی تهیه کرده اید، اگر به مثال گفته شده برگردیم به این معناست که شما یک ساختمان بزرگ را در اختیار دارید. این ساختمان دارای آدرس و کد پستی است، همچنین برای رسیدن به ساختمان باید از خیابان ها و اتوبان ها عبور کنید.

در دنیای مجازی نیز همینطور است، سرور اختصاصی شما دارای یک آدرس مشخص، معتبر و شناخته شده است و باید برای دسترسی به آن از مسیر های خاصی در شبکه عبور کنید. این مسیر ها مانند خیابان ها در دنیای واقعی هستند و هر خیابان ظرفیت و تردد مشخصی دارد. مثلا می گوییم که این خیابان 2 بانده یا 3 بانده است. به این ظرفیت با عرض خیابان ها و دسترسی ها در دنیای مجازی "پهنای باند - Bandwidth" می گوییم.

با این تفاوت که واحد شمارش آن باند یا لاین خیابان نیست، بلکه مقداد حجم داده ها و اطلاعات در ثانیه است، مثلا مگابایت برثانیه MB/S یا گیگا بایت بر ثانیه BG/S.
یک نکته مهم :

قرار نیست شما در این خیابان تنها باشید، افراد بسیاری در این خیابان هستند که اتفاقا مقصد خیلی از این افراد سرور شما است.

پهنای باند
ترافیک چیست؟

گفتیم که شما در خیابان ها و مسیرهای منتهی به سرور اختصاصی تنها نیستید و افراد زیاد هستند که مقصد آنها سرور شما برای دریافت سرویس و خدمات است. نکته مهم دیگر این است که قرار نیست هر فرد این مسیر را یک بار طی کند. ممکن است شما یک سایت اینترنتی را چندین بار در روز باز کنید. پس چندین بار مسیر منتهی به سرور را طی می کنید و اینکه شما تنها نیستید و افراد زیادی ممکن است همان سایت را باز کنند. پس تعداد خودروها یا نفراتی که این مسیر را طی می کنند نیز مهم است.

همانطور که از نام "ترافیک" پیداست، می توان گفت که "Traffic" تعداد افراد یا خودروهایی هستند که همزمان از یک مسیر برای رسیدن به سرور اختصاصی شما طی می کنند. در دنیای مجازی این افراد یا خودرو ها همان داده ها و اطلاعات هستند که در حال جابجایی هستند. در دنیای مجازی مقدار جابجایی اطلاعات مانند تعداد عبور ماشین ها از یک بزرگراه محدود است و از یک حدی نمی تواند بیشتر باشد.
واحد شمارش

به صورت فنی، به مجموع مقدار اطلاعات ارسال شده و دریافت شده به یک سرور "ترافیک - Traffic" می گوییم. واحد شمارش آن نیز، چون از جنس داده و اطلاعات قابل ذخیره است، همان واحد شمارش ذخیره سازی اطلاعات است. مانند مگابایت MB یا گیگابایت GB. مثال بسیار عمومی، تمام شدن حجم اینترنت است. مطمئنا شما هم با این مسئله مواجه شده اید که به علت تمام شدن حجم، دیگر نمی توانید به اینترنت متصل شوید. این مقدار حجم تمام شده، همان مقدار ترافیک مصرفی مجازی شما بوده است.
جمع بندی مرحله ای:

تا اینجا گفتیم که تهیه یک سرور اختصاصی مانند در اختیار گرفتن یک ساختمان دربست با تمام واحد های مسکونی و تجاری آن و تمام امکانات آن به صورت اختصاصی است. با داشتن یک سرور اختصاصی می توانید برای خودتان یک سیستم پرقدرت در اینترنت داشته باشید، که از تمام منابع آن برای یک هدف استفاده کنید، یا اینکه منابع آن را تقسیم بندی کرده به صورت چندین سرور مجازی یا هاست برای اهداف مختلف یا چند منظوره از آن استفاده کنید.
دیتا سنتر Data Center چیست؟ و شرایط نگهداری سرور چگونه است؟

خوب تا اینجا درباره سرور گفتیم که سیستم های پرقدرتی هستند و اینترنت سرویس دهی می کنند. سرورها سخت افزار خاصی دارند، همچنین شرایط نگهداری آنها نیز متفاوت است و در هر جایی نمی توان از آنها نگهداری کرد. سرور ها در بیشتر موارد دارای 2 پردازشگر بسیار قوی هستند و تعداد هاردهای ذخیره سازی زیادی دارند. این موارد باعث مصرف زیاد برق و به دنبال آن باعث تولید دمای زیاد می شوند. همچنین برای خدمات و سرویس دهی در اینترنت باید دارای پهنای باند و ترافیک بالای شبکه در اینترنت داشته باشند. می بینید که شرایط نگهداری سرور خیلی خاص و دشوار است و باید در جای به خصوصی از آن نگهداری کرد.

دیتاسنتر

فراهم کردن شرایط نگهداری برای سرور ها به صورت جداگانه منطقی نیست و هزینه زیادی دارد. پس یک مکان مناسب برای نگهداری سرورها با شرایط و استاندارد های مربوطه تهیه می کنند و همه سرور ها را در این مکان نگهداری می کنند. به این مکان "مرکز داده - Data Center" گفته می شود.
شرایط

مرکز داده یا دیتاسنتر یک ساختمان ویژه با معماری و شرایط فیزیکی خاص و استاندارد ها ویژه ای است که شرایط مورد نیاز سرورها از قبیل برق، سیستم های خنک کننده، سیستم های ایمنی، اینترنت و شبکه را برای سرور ها تامین می کند.

راه اندازی یک مرکز داده Data Center، هزینه های بسیار سنگین دارد و دریافت استاندارد و مجوز های آن بسیار دشوار است، پس نگهداری سرور ها در آن رایگان نیست. پس در رابطه با مرکز داده Data Center اطلاعات و اصلاحاتی را باید بدانید که هنگام خرید یک سرور اختصاصی یا دریافت خدمات میزبانی سرور اختصاصی Colocation باید با آنها آشنا باشید.
رک چیست ؟

یک چهارچوب فلزی برای نگهداری سرور ها به صورت سریالی و مرتب شده است. اندازه طول و عرض "رک - Rack" استاندارد و ثابت است، ولی اندازه ارتفاع آن متفاوت است. اندازه ارتفاع یک رک از حدود تقریبا 4 یونیت - 4 Unit که به آنها رک های دیواری نیز می گویند، شروع شده و تا اندازه 42 Unit که به رک های ایستاده معروف هستند، ادامه دارد.

انواع رک

رک ها انواع مختلفی دارند و شرکت های سازنده امکانات متفاوتی را برای محصولات متنوع خود فراهم کرده اند، مثلا قرار دادن فن های اضافی و تهویه خاص، سنسور های دما، درب های متنوع شیشه ای یا فلزی یا توری، قرار دادن پاور ماژول ( چند راهی برق) ها متنوع، سینی ها و چرخ های متنوع و بسیاری موارد دیگر. رک هایی که در مرکز های داده استفاده می شوند، همگی در سایز 42Unit هستند و دیگر به آنها رک ایستاده نمی گویند؛ فقط رک گفته می شود. برای تهویه مناسب هوا و خنک کنندگی سرور ها و تامین برق، رک ها در دیتا سنترها چیدمان خاص و متفاوتی دارند.
یونیت چیست؟

یونیت واحد اندازه ارتفاع در رک ها هستند. هر سروری که در یک رک قرار می گیرد مقدار فضایی را در رک اشغال می کند. اندازه طول و عرض مهم نیست، چون استاندارد و ثابت هستند. تنها چیزی که محاسبه می شود، اندازه ارتفاع هر سرور و تجهیزات شبکه است. اندازه های استاندارد 1Unit و 2Unit و 4Unit هستند. التبه در اصطلاح محاوره ای به یونیت، یو U خالی نیز گفته می شود و از این حالت زیاد استفاده می شود. در رک ها ستون های فلزی وجود دارد که به اندازه های یکسانی جای پیچ برای قرار دادن و بستن سرور های و تجهیزات شبکه وجود دارد. هر یونیت به اندازه 1.75 اینچ است و تقریبا معادل سه جای پیچ در ستون کناری رک است.

یونیت

هنگام خرید سرور اختصاصی یا استفاده از خدمات میزبانی سرور اختصاصی Colocation، به ازای هر یونیت Unit قیمت فضای سرور و تجهیزات شبکه محاسبه می شود.
نکته:

دقت کنید که اندازه ارتفاع سرور ها و تجهیزات شبکه همیشه مضربی از دو است، مثلا سرور با اندازه 3 یونیت نداریم. و اینکه اندازه سرور بیشتر از 4 یونیت نداریم و برخی تجهیزات خاص شبکه مانند سوئیچ ها یا روتر ها هستند که از این اندازه بیشتر هستند.
Rackmount Server چیست؟

سرور ها از لحاظ ظاهری و فیزیکی متفاوت هستند. به سرورهایی که در رک قرار می گیرند و استاندارد هستند، سرور های Rackmount می گویند. البته اصطلاح Rackmount به همه تجهیزاتی که قابلیت و استاندارد قرار گرفتن در رک را داشته باشد، گفته می شود.در تصویر بالا مراحل قرار گرفتن یک سرور در رک نمایش داده شده است. ابتدا ریل ها در رک قرار می گیرند و سپس سرور بر روی ریل ها سوار می شوند.

سرور های Rackmount
تجهیزات شبکه

کارت شبکه، روتر Router، سوئیچ Switch، دیواره آتش Firewall

این نام هایی که مشاهده میکنید، تجهیزات شبکه برای اتصال همه سرور ها به اینترنت هستند که سرور اختصاصی شما نیز جزو یکی از این سرور هاست. اگر بخواهید که از تجهیزات شبکه همان دیتاسنتر استفاده کنید، هزینه خاصی بابت تجهیزات دریافت نمی شود؛ ولی اگر شما چند سرور داشته باشید یا اینکه بنا به دلایلی بخواهید از روتر Router، سوئیچ Switch و دیواره آتش Firewall خودتان استفاده کنید، باید هزینه میزبانی Colocation تجهیزات شبکه را بر اساس هر Unit و موارد دیگر پرداخت کنید.

هنگام تهیه سرور اختصاصی هزینه ای برای اتصال سرور اختصاصی شما به اینترنت گرفته نمی شود، ولی هزینه های پهنای باند و هزینه ترافیک درخواستی شما جداگانه محاسبه می شود.
ویژگی های سخت افزاری سرور اختصاصی

در این قسمت به برخی ویژگی های سخت افزاری و اصطلاحات مربوطه که هنگام تهیه و کار با سرور اختصاصی به احتمال زیاد با آنها مواجه می شوید را بررسی می کنیم.
پردازشگر CPU

سرور ها از پردازشگر های بسیار قوی تری نسبت به پردازشگر های سیستم های خانگی دارند. این پردازشگر ها عمدتا ساخت شرکت Intel بوده و امروزه سری E این پردازشگر ها بیشترین کاربرد را در سرور های دارند. نام این پردازشگر ها با E شروع می شود و بعد از آن عدد های مختلفی آورده می شود. از E1 شروع شده و تا امروز E5 وجود دارد. در ادامه نام آنها یک سری عدد و یک مشخصه یک نسخه آورده میشود که مدل CPU را کامل می کند. در هنگام نگارش این مطلب آخرین نسخه از این پردازشگر ها V4 است. برای مثال قوی ترین مدل پردازشگر E5-2690 V4 است که بسیار پرقدرت و خیلی گران قیمت است.

در سرور های مجازی اجاره ای عمدتا پردازشگر های سری E1, E2, E3 ارائه می شوند. هنگام تهیه سرور اختصاصی با جستجو ساده نام پردازشگر می توانید ویژگی های آن ها را بررسی کنید. مهمترین نکته در ویژگی این پردازشگر ها قابلیت مجازی سازی است. این قابلیت با نام VT-x و VT-d شناخته می شوند. پردازشگر هایی که این ویژگی ها را پشتیبانی نمی کنند نمی توان از آنها برای مجازی سازی استفاده کرد.
حافظه RAM

سرور ها از مقدار زیاد حافظه RAM پشتیبانی می کنند. RAM ها در سرور مانند سیستم عادی است با این تفاوت که ظرفیت بسیار بالایی در سرور قرار می گیرد. امروزه هر یک عدد سرور قدرت پشتیبانی از 3TB حافظه را دارند.
ذخیره ساز هارد HDD

در سرور ها حجم بالایی از ذخیره ساز ها پشتیبانی می شوند. ذخیره ساز هایی که بر روی سرور نصب می شوند از تکنولوژی SAS استفاده می کنند و با همین نام شناخته می شوند. پس اصطلاح هارد SAS برای هارد های مخصوص سرور هستند. اندازه هاردهای مخصوص سرور 2.5 اینچی است و اندازه هارد های عادی در سیستم معمولی 3.5 اینچی است که فقط در کیس های عادی بسته می شوند.

    SAS:
    هارد های SAS به صورت مغناطیسی هستند و سرعت چرخش هارد در آنها متنوع است که در مدل های 5400 , 7200 , 10K و 15K دور در دقیقه هستند. هر چه سرعت چرخش بالاتر باشد سرعت خواندن و نوشتن نیز بیشتر است.
    SSD:
    هارد های SSD هم امروزه در سرور ها بسیار استفاده می شوند و سرعت بالایی دارند. هاردهای SSD برای سرور ها با هاردهای SSD که بر روی سیستم های عادی استفاده می شوند فرق دارند. هاردهای SSD مخصوص سرور از تکنولوژی خاصی استفاده می کنند و بسیار گران هستند.
    NVME:
    این نوع هارد با معماری و تکنولوژی SSD هستند ولی پهنای باند و اندازه متفاوتی دارند و بر روی اسلات های PCI نصب می شوند. این نوع هارد ها سرعت بیشتری نسبت به SSD دارند و قیمت بالایی دارند. در هنگام نگارش این مقاله این هارد ها ظرفیت زیاد بالایی ندارند که پیش بینی می شود به مرور زمان ظرفیت آنها نیز افزایش پیدا کند.

کنترلر هارد RAID Controller

تمام مدل های سرور ها دارای یک سخت افزار به نام RAID Controller هستند. این کنترلر مدیریت هارد و پارتیشن بندی هارد ها را برعهده دارد. نمی توان بدون انجام تنظیمات RAID به هارد دسترسی داشت. تنظیمات RAID در شماره های مختلفی انجام می شود که به ترتیب هم نیستند و هر کدام معرف یک مدل هستند. معروف ترین آنها RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 6 است. در ادامه کمی بیشتر در این باره صحبت می کنیم، در این مطلب می توانید جزئیات کامل RAID ها را مطالعه کنید.
کارت شبکه و پورت SFP

بر روی سرور ها به صورت OnBoard کارت شبکه نصب شده است. این کارت شبکه دارای 4 پورت است که از سرعت 10/100/1000 MB در شبکه پشتیبانی می کنند. ولی فقط هنگام تحویل سرور در حالت عادی یک کابل شبکه به یک پورت آن متصل است، مگر اینکه تنظیمات شبکه خاصی را داشته باشید. اگر نیاز به سرعت بالاتر از 1GB در شبکه داشته باشید باید از فیبر نوری استفاده کنید. برای استفاده از فیبر نوری باید کارت شبکه جداگانه و مخصوص تهیه کرده و به سرور اضافه کنید. پورت های فیبر نوری SFP گفته می شود و باید برای استفاده از آنها یک تبدیل SFP نیز تهیه کنید.
منبع تغذیه Power

در سرور ها برق زیادی مصرف می شود و حرارت زیادی تولید می شود. منبع تغذیه سرور ها قدرت بالایی دارند و برای تحمل خطا و استفاده از دو منبع تغذیه متفاوت، همیشه بر روی سرور ها دو عدد هستند. دقت کنید که همیشه دو منبع تغذیه برق سرور متصل باشند و در صورت بروز مشکل سریعا با دیتاسنتر در میان بگذارید.
شرکت های تولید کننده HP , Supermicro

هنگام خرید یا اجاره سرور اختصاصی با نام ها برخی شرکت های مواجه می شوید که تولید کننده سخت افزار و Case های سرور ها هستند. معروف ترین آنها IBM, DELL, HP, Supermicro هستند. البته در بازار ایران به علت تحریم ها بیشترین مدل مورد استفاده HP و Supermicro هستند. سرور های HP گرانتر از Supermicro هستند. از سرور های Supermicro به دلیل اقتصادی بودن و اینکه بیشتر در اندازه 1U هستند بیشتر استقبال می شود. هرچه اندازه یک سرور کمتر باشد هزینه اجاره یا میزبانی Colocate کردن آن کمتر است.
خدمات نگهداری یا میزبانی سرور "Colocation Services"چیست؟

دو راه کلی برای داشتن یک سرور اختصاصی در اینترنت وجود دارد. یک روش این است که یک سرور را خریداری کرده، سپس سیستم عامل برنامه و نرم افزارهای خود را در سرور کامل کنید و برای قرار دادن در اینترنت آن را در یکی از دیتاسنترها قرار دهید.

به مجموعه خدماتی که دیتاسنتر از قبیل تامین فضا در رک Rack که با واحد یونیت Unit اندازه گیری می شود، تامین برق مصرفی سرور، تامین شبکه و اینترنت، آدرس IP اینترنت معتبر و برخی خدمات اضافی دیگر مانند امنیت شبکه و دیواره آتش Firewall برای سرور اختصاصی شما فراهم میکند، "خدمات میزبانی سرور اختصاصی" یا "Colocation" می گویند. این اصطلاح بسیار رایج است و به صورت محاوره ای به آن "کلو - Colo" گفته می شود.
سایر روش ها

روش دیگر این است که شما یک سرور اختصاصی را اجاره می کنید. به این معنی که دسترسی به یکی از سرور های دیتاسنتر که از قبل آن را انتخاب کرده اید، به شما داده می شود. این روش هزینه بسیار پایینی دارد و نیاز خرید سرور و روند اداری بسیاری را ندارد.

امروزه بیشتر دیتاسنترها با افراد و شرکت های کوچک به صورت مستقیم وارد معامله نمی شوند، و سرور های اختصاصی را در اختیار آنها قرار نمی دهند. اگر بخواهید خدمات Colocation را مستقیما از دیتاسنترها بخواهید، باید با شخصیت حقوقی و مجوز های لازم این کار را داشته باشید و این که روال اداری سختی را دارد. برای راحتی کار باید از شرکت های نمایندگی های دیتاسنتر ها یا شرکت های هاستینگ مانند شرکت پارس پک خدمات Colocation را دریافت کنید.
شبکه سرور اختصاصی چگونه است؟

پس از قرار گرفتن سرور در یک دیتا سنتر، باید شبکه این سرور را نیز متصل کنید. در بیشتر انواع سرور ها کارت های شبکه وجود دارد. این کارت ها عموما 4 پورت شبکه دارند. برای اضافه کردن پورت های شبکه یا استفاده از شبکه فیبر نوری باید کارت شبکه های خاصی را قبل از قرار دادن سرور در دیتاسنتر، به سرور اضافه کنید. البته بعدا نیز امکان اضافه کردن نیز هست که با سختی بیشتری این کار انجام میشود.

در دیتاسنتر ها همیشه یک کابل برای شبکه و دسترسی به اینترنت به سرور اختصاصی شما متصل می شود. یک سر کابل به سرور اختصاصی شما متصل است، و سر دیگر آن به یک سوئیچ Switch متصل است. سوئیچ ها به نوعی یک شبکه داخلی در دیتاسنتر ایجاد می کنند و تعداد زیادی سرور دیگر به سوئیچ Switch ها متصل هستند.

سپس سوئیچ Switch ها به روتر Router ها متصل هستند. روتر ها وظیفه مسیر یابی و اتصال نهایی سرور را به اینترنت به عهده دارند. تنظیمات IP و اتصال به اینترنت جهانی و آدرس دهی و مسیر دهی در دنیای اینترنت به عهده روتر ها است.
دیواره آتش شبکه

در بیشتر دیتاسنتر ها برای امنیت شبکه و جلوگیری از حملات و مشکلات از دیواره های آتش Firewall ها استفاده می کنند. دیواره های آتش انواع مختلفی دارند و هر دیتاسنتری ممکن است بنا به دلایل مختلفی از یک مدل خاص استفاده کند.

اتصال تجهیزات و پیکربندی آنها بسیار پیچیده است و هر دیتاسنتری طراحی خاصی برای شبکه خودش دارد و شما به عنوان یک کاربر که در این دیتاسنتر از خدمات Colocation یا سرور اختصاصی بهره می برد ارتباطی ندارد و هیچ کدام از آنها را نمی بینید. چه سرور اختصاصی را اجاره کرده باشید، چه از خدمات Coloction استفاده کرده باشید، برای دسترسی به سرور اختصاصی فقط یک آدرس IP اینترنتی به شما داده می شود که از طریق آن به سرور خود دسترسی دارید و با هیچ کدام از تجهیزات شبکه کاری نخواهید داشت.

فقط در صورتی به تجهیزات شبکه دسترسی دارید که این تجهیزات متعلق به خود شما بوده و طی قراردادی برای خدمات Colocation جداگانه برای آن ها در دیتاسنتر قرار گرفته اند. هزینه هایی که بابت خدمات شبکه ارائه می شود، فقط مربوط به هزینه های ترافیک و پهنای باند است.
سیستم عامل سرور اختصاصی

قبل از خرید سرور اختصاصی باید مشخص کرده باشید که چه سیستم عاملی باید برو روی سرور نصب شود. این سیستم عامل بر اساس نیاز و پروژه شما مشخص می شود. تقریبا هر نوع سیستم عامل دلخواهی را می توانید بر روی سرور خود نصب کنید، ولی باید دقت کنید که از سیستم عامل های مجاز و قانونی استفاده کنید.

برای مثال برخی سیستم عامل ها مانن Kali به صورت اختصاصی برای تست امنیت و نفوذ است. یا اینکه از سیستم عامل های کرک شده استفاده نکنید، چون برخی از دیتاسنتر ها با متوجه شدن این موضوع به صورت خودکار، سرویس شما را قطع می کنند.

در سبد محصولات برخی از شرکت های خدمات دهنده سرور اختصاصی، عناوینی مانند سرور اختصاصی ویندوز یا لینوکس را مشاهده می کنید. این ها سرویس های خاصی نیستند، همان سرور اختصاصی هستند که هنگام تحویل با سیستم عامل مشخص شده ارائه می شوند. البته نکته اینجاست که سعی شده برای هر سرور سیستم عامل هایی انتخاب شوند که بیشترین سازگاری و همخوانی را داشته باشند.

در ادامه برخی از سیستم عامل های معروف را بررسی می کنیم :
سرور اختصاصی لینوکس

    بر روی این سرور نسخه دلخواه توزیع لینوکس درخواستی شما نصب می شود.
    سرویس هایی که بر پایه سیستم عامل های لینوکس هستند، پایداری خیلی بالایی دارند و کمتر دچار خطا می شوند.
    معروف ترین سیستم عامل های مورد استفاده Ubuntu نسخه Server و CentOS نسخه minimal هستند.
    نسخه های Server یا Minimal ، محیط گرافیکی یا GUI ندارند و مبتنی بر خط فرمان Command Line هستند.
    نسخه های Server یا Minimal، به دلیل اینکه محیط گرافیکی یا GUI ندارند، بسیار سبک تر، سریعتر و امن تر هستند.
    تقریبا تمامی سیستم عامل های لینوکس رایگان هستند و نیازی به کرک یا فعال سازی های خطرناک ندارند.
    کار با سیستم عامل های لینوکسی و راه اندازی سرویس های آنها دانش، تخصص و تجربه مختص به خود را دارد و باید نیروی متخصص این کار را داشته باشید.
    به دلیل عدم پشتیبانی از محیط گرافیکی در نسخه های سروری لینوکس، کار با لینوکس دشوار تر است.
    سرور های اختصاصی لینوکس امنیت بالایی دارند.

سرور اختصاصی ویندوز

    سرور اختصاصی ویندوز عموما با یکی از نسخه های ویندوز سرور که به درخواست کاربر تعیین می شود، ارائه می شوند. البته نسخه های دسکتاپ ویندوز نیز در صورت درخواست کاربر ارائه می شود.
    دسترسی به سیستم عامل های ویندوز از طریق پروتکل ریموت دسکتاپ Remote Desktop Protocol ارائه می شود.
    ویندوز سرور در اکثر موارد به صورت دسکتاپ و با محیط گرافیکی ارائه می شوند، مگر اینکه درخواست ویندوز سرور نسخه Core را داشته باشید که بدون محیط گرافیکی و با خط فرمان ویندوز کنترل می شود.
    برخی از سرویس دهنده ها سیستم عامل ویندوز را در حالت پیش فرض به صورت کرک شده در اختیار شما قرار می دهند. برخی نیز به صورت نسخه اصلی و فعال نشده سرویس را در اختیار کاربر قرار می دهند و خود کاربر باید آن را فعال کند.
    دقت کنید که برخی از مراکز داده اجازه استفاده از سیستم عامل و یا نرم افزار های کرک شده را نمی دهند و ممکن است که سرویس شما را قطع کنند. پس قبل از خرید این مورد را از سرویس دهنده خود مطمئن شوید.
    سیستم عامل ویندوز و سرویس هایی که روی آن فعال می شوند، غالبا سنگین تر و کندتر از لینوکس است و منابع بیشتری را نیز مصرف می کنند. پس باید هنگام خرید سرور به حداقل منابع مورد نیاز خود دقت کنید.
    کار با سیستم عامل های ویندوزی بسیار راحت تر از سیستم عامل های لینوکسی است.

سرور اختصاصی هاستینگ و مجازی سازی

این نوع سرور اختصاصی زمان مناسب است که بخواهید چند پروژه یا سایت مجزا را یک جا کنترل کنید. بیشترین مثال برای این کار را در زیر آورده ایم :

    بخواهید یک شرکت هاستینگ یا سرور مجازی راه اندازی کنید.
    چند پروژه مجزا دارید و برای هرکدام نیاز به یک سرور جداگانه دارید، برای همین بهتر است که یک سرور اختصاصی تهیه کنید و با مجازی سازی چند سرور مجازی برای هر پروژه داشته باشید.
    یا اینکه یک یا چند سایت سنگین و پربازدید دارید، بهتر است برای آن یک سرور اختصاصی با کنترل پنل هاستینگ تهیه کنید.

ویژگی های سرور اختصاصی هاستینگ و مجازی سازی به صورت زیر است که باید هنگام خرید به آنها دقت کنید :

    اگر بخواهید برای هاستینگ از سرور اختصاصی استفاده کنید، سیستم عامل های لینوکس یا ویندوز نصب می شوند و اگر برای مجازی سازی می خواهید استفاده کنید، سیستم عامل های مجازی ساز نصب می شوند.
    معروف ترین سیستم عامل های VMWare ESXi, KVM و Citrix Xen هستند. ولی اگر سیستم عامل دیگری را نیز بخواهید، امکان نصب آن نیز به روشهای مختلف که مرکز داده در اختیار شما قرار می دهد، فراهم است.
    برای راه اندازی هاستینگ عمدتا از سیستم عامل های لینوکس با کنترل پنل های هاستینگ Cpanel یا Directadmin استفاده می شود.
    برای راه اندازی این سرویس ها به نیروی متخصص مجازی سازی و هاستینگ نیاز دارید.
    عمدتا خدمات نصب و تنظیمات اولیه توسط سرویس دهنده سرور اختصاصی انجام می شود.
    ارتباط با محیط کاری این سرور ها بیشتر به صورت گرافیکی و تحت وب است. بعد از راه اندازی اولیه سرور مجازی یا هاستینگ، برای تنظیمات باید از پنل تحت وب اقدام کنید.
    تقریبا تمامی زیرساخت ها و نرم افزارهای مربوط به مجازی سازی و هاستینگ معروف و معتبر گفته شده رایگان نیستند و باید برای آنها لایسنس تهیه کنید.
    در سیستم عامل های مجازی سازی روش های Backup گیری خیلی مناسب و بازگردانی بسیار ساده و پر سرعت وجود دارد.
    دارای انعطاف پذیری بسیار بالا برای مدیریت و برقراری امنیت سیستم عامل، نرم افزارها و پروژه ها.
    سیستم عامل های مجازی سازی بسیار سبک و قابل اطمینان هستند و حتی می توانید آن ها را بر روی یک حافظه Flash نصب کنید.
    سیستم عامل های مجازی سازی قابلیت انعطاف پذیری و پایداری بسیاری هستند و اگر صدمه ای ببینید براحتی و بدون این که برای ماشین های مجازی کوچکترین اشکالی وارد کند، آن را مجددا نصب کرده یا ارتقا دهید، و مجددا از ماشین های مجازی در هر حالتی که بودند استفاده کنید.
    دارای قابلیت های Backup گیری بسیار ساده و بسیار کار آمد که هزینه ها را نیز خیلی کاهش می دهد، تا جایی که حتی می توانید هارد ماشین مجازی را به صورت یک فایل کپی کرده و نگهداری کنید.

نکته مهم :

سعی کنید تا جای ممکن پروژه خود را در این حالت پیاده سازی کنید. حتی اگر فقط به یک سرور نیاز دارید، سعی کنید از سیستم عامل های مجازی ساز استفاده کرده و یک ماشین مجازی که همه منابع سرور اختصاصی را در بر می گیرد، به پروژه خود اختصاص دهید.

در مقاله ای جداگانه به بررسی کامل سرور اختصاصی هاستینگ و مجازی سازی می پردازیم.
ترافیک وارز Warez چیست؟

دیتاسنتر ها از استاندارد ها و قوانین خاصی پیروی می کنند و اگر با ترافیک غیر معمول مواجه شوند، سرویس مربوطه را قطع می کنند. این ترافیک ها عمدتا از طرف سیستم عامل های غیر معمول یا نرم افزاری های کرک شده ارسال می شوند. دیتا سنتر ها در صورت مواجه با این ترافیک ها سرویس مربوطه را قطع می کنند.

برخی دیتاسنتر ها حساسیت کمتری نسبت به این موضوع دارند یا اینکه کاری با این گونه ترافیک ها ندارند. به این نوع ترافیک ها یا سرویس ها هاست یا ترافیک وارز Warez گفته می شود. به این صورت که برخی دیتاسنترها به ترافیک وارز حساس هستند و اجازه عبور نمی دهند و برخی دیتاسنتر ها اجازه استفاده از این نوع ترافیک ها را می دهند. پس دقت کنید که از چه نرم افزارها و سیستم عاملی می خواهید استفاده کنید و هنگام انتخاب دیتاسنتر به پشتیبانی از ترافیک وارز Warez دقت کنید.
دسترسی کنسول یا KVM

پس از تهیه سرور اختصاصی، دسترسی از راه دور به سرور داده می شود. اگر سرور ویندوزی باشد دسترسی RDP و اگر لینوکسی باشد دسترسی SSH به یک آدرس اینترنتی IP داده می شود. این دسترسی فقط برای اتصال به سیستم عامل سرور است. اگر به هر دلیل مشکلی برای سیستم عامل یا شبکه پیش بیاید، یا اینکه بخواهید کاری را قبل از بارگذاری سیستم عامل انجام دهید، نیاز به دسترسی مستقیم به سرور اختصاصی دارید که به آن دسترسی کنسول یا KVM گفته می شود.

KVM یک دستگاه ارتباطی است که تحت شبکه و اینترنت که همزمان به چندین سرور متصل می شود و امکان دسترسی به سرور به صورت مستقیم فراهم می کند. دسترسی KVM یا کنسول به این صورت است که انگار در دیتاسنتر هستید و با یک مانیتور و ماوس و کیبورد مستقیما به سرور خودتان وصل شده اید و هرکاری که بخواهید می توانید با سرور انجام دهید.
قیمت kvm

سخت افزار KVM قیمت بالایی دارد و راه اندازی آن برای دیتاسنتر ها هزینه دارد. پس تحویل این دسترسی به کاربر نیز به صورت رایگان نخواهد بود و بیشتر دیتاسنتر ها برای این دسترسی هزینه ای دریافت می کند. نوع دیگری از این دسترسی است که به صورت نرم افزاری می باشد. راه اندازی دسترسی کنسول به صورت نرم افزاری هزینه خیلی کمتری خواهد داشت و برخی دیتاسنتر ها به صورت رایگان این سرویس را برای کاربران خود فراهم می کنند. معروف ترین نرم افزار اتصال کنسول دسترسی های VNC است.

Kvm چیست؟
چطور یک سرور اختصاصی خرید کنم؟

قبلا اشاره کردیم که برای این که یک سرور اختصاصی در اینترنت داشته باشید دو روش کلی وجود دارد. روش اول : خرید سرور توسط خودتان و Colo کردن آن در یک دیتاسنتر؛ روش دوم : اجاره یک سرور اختصاصی از دیتاسنتر ها یا شرکت های هاستینگ. انتخاب هر کدام از این روش ها کاملا به شرایط مالی و کاربرد خودتان از سرور بستگی دارد که در ادامه به توضیح مختصری از این دو روش می پردازیم :
روش اول : خرید سرور و Colocate کردن آن

تهیه سرور اختصاصی به این صورت هزینه زیادی را در بر دارد، ولی خبر خوب این است که این هزینه را یک بار انجام می دهید و سخت افزار سرور برای خودتان است و باید فقط هزینه اجاره فضا و Colocation را پرداخت کنید. البته سیستم عامل ها و نرم افزاری سرور ها نیز متفاوت هستند. پس نیاز به یک نیروی متخصص برای مشاوره خرید سخت افزار سرور و نصب سیستم عامل و نرم افزارهای سرور نیاز دارید. همچنین به نیروی متخصص برای پشتیبانی و توسعه خدمات دهی در سرور نیاز دارید.

اگر پروژه یا فعالیتی دارید که مدت زمان زیادی مثلا بیشتر از دو سال طول می کشد یا دائمی است، یا اینکه به دلیل برخی دلایل مانند سیاست های امنیتی می خواهید که اطلاعات بر روی سرور خودتان باشد، از این روش استفاده کنید و یک سرور خریداری کنید؛ در غیر اینصورت این روش هزینه بسیاری را دارد و مقرون به صرفه نیست. به صورت خلاصه، در این روش هم هزینه زیاد است و هم اینکه نیاز به نیروی متخصص دارید. پس از این راه برای فعالیت های بزرگ و خاص استفاده می شود. در ادامه به صورت خلاصه به مزایا و معایب این روش را عنوان می کنیم :
مزایا :

    مالکیت سخت افزار سرور
    هزینه ماهیانه فقط بابت خدمات Colocation

معایب :

    هزینه بالای سخت افزار
    هزینه نیرو برای مشاوره خرید و نصب سیستم عامل و راه اندازی اولیه
    زمان بر بودن مراحل Colocation از مراحل اداری و عقد قرارداد تا تحویل سرور به دیتاسنتر و انجام مراحل Colocation
    در صورتی که بخواهید مستقیما با دیتاسنتر برای Colocation قرارداد ببندید نیاز به شخصیت حقوقی و مراحل اداری سخت تر و زمان بیشتری دارید
    در صورت خرابی فیزیکی سرور برای تعمیر یا جایگزین کردن سخت افزار سرور، نیاز به هماهنگی های خاص و زمان بر است که این مسئله خیلی بد است
    پیاده سازی سناریو های پشتیبانی گیری Backup برای سرور بسیار پر هزینه و زمان بر خواهد بود
    اگر موقعیت مکانی سرور باید خارج از ایران باشد، روال خرید و Colocation در یک دیتاسنتر خارج از ایران و نیروی متخصص برای نصب و تنظیمات، کار را خیلی سخت و پرهزینه می کند.

نکته :

اگر برای دریافت خدمات Colocation سرور اختصاصی خود، از شرکت های خدمات دهنده سرور اختصاصی و مجازی استفاده کنید، مراحل اداری و حقوقی آن بسیار راحت تر، کم هزینه تر و سریعتر خواهد بود و پشتیبانی بهتری را نیز خواهید داشت. برای مثال شرکت پارس پک کلیه این خدمات را برای شما فراهم می کند. دقت کنید که اگر سرور شما باید خارج از ایران باشد، خرید سرور و Colocate کردن آن در یک دیتاسنتر خارج از ایران بسیار دشوار و پرهزینه خواهد بود. برای رفع این مشکل بهترین کار میتواند اجاره سرور اختصاصی باشد.
روش دوم : اجاره سرور اختصاصی

به صرفه ترین راه و راحت ترین راه برای بدست آوردن سرور اختصاصی، اجاره کردن آن از شرکت هایی هاستینگ و خدمات دهنده سرور مجازی و اختصاصی است. دیتاسنتر ها و شرکت های خدمات دهنده هاست و سرور، از سرور های خودشان که قبلا خریداری کرده و مراحل Colocation را انجام داده اند را به شما به صورت ماهیانه یا چند ماهه اجاره می دهند.

در این روش هزینه اجاره ماهیانه نسبت به هزینه ماهیانه Colocation بیشتر است، ولی در زمان کوتاه و بدون روال اداری پیچیده به سرور اختصاصی دسترسی پیدا می کنید. همچنین نیاز به نیروی متخصص برای مشاوره خرید و نصب سیستم عامل و تنظیمات سرور نیز ندارید. بعد از اجاره سرور، تیم پشتیبانی شرکت خدمات دهنده، سیستم عامل دلخواه شما را نصب و تنظیمات شبکه و دسترسی اولیه را انجام داده و در اختیار شما قرار می دهند.
مزایا :

    هزینه اولیه خرید سرور را ندارید
    هزینه نیرو بابت نصب سیستم عامل و تنظیمات اولیه ندارید و ممکن است برخی شرکت ها یک هزینه راه اندازی اولیه را برای یک بار دریافت کنند که نسبت به هزینه تامین نیرو خیلی کمتر است.
    زمان راه اندازی و تحویل سرور بسیار سریع است و شاید در کمتر از یک روز انجام شود.
    هزینه اجاره سرور بسیار کمتر از خرید یک سرور است.
    پشتیبان گیری و سناریو ها Backup خیلی ارزانتر و سریعتر انجام می شود. شرکت های خدمات دهنده از قبل روش هایی را پیاده سازی کرده اند و با اندکی هزینه بیشتر می توانید از سیستم های پشتیبان گیری اختصاصی شرکت ها استفاده کنید.

معایب :

    هزینه ماهیانه اجاره سرور بیشتر از هزینه خدمات Colocation است
    سخت افزار سرور متعلق به شما نیست و فقط آن را به صورت مدتی که نیاز دارید اجاره می کنید
    اجرای سناریو های امنیتی و پشتیبان گیری اختصاصی سخت تر است، ولی اگر نیروهای شرکت خدمات دهنده تجربه و دانش کافی را داشته باشند با انجام هماهنگی های لازم به راحتی می توانید سناریو های خودتان را اجرا کنید.

نتیجه گیری برای انتخاب بین دو روش خرید یا اجاره سرور

با صحبت هایی که درباره این روش کردیم، برای جمع بندی در این قسمت می توان به این صورت گفت که اگر نیاز از سرور اختصاصی شامل موارد زیر می شود می توانید روش اول یعنی خرید سرور را انتخاب کنید :

    اگر پروژه بزرگی دارید
    اگر زمان نیاز شما به سرور طولانی است مثلا بیشتر از دو سال
    اگر سیاست های امنیتی به شما اجازه قرار دادن اطلاعات بر روی سرور اجاره ای را نمی دهند
    اگر پروژه شما نیاز به شبکه بزرگ دارد که باید از تجهیزات شبکه خودتان استفاده کنید
    اگر مشکل مالی برای خرید سرور ندارید

اگر نیاز شما به سرور اختصاصی شامل موارد فوق نمی شود، پیشنهاد می کنم که حتما از روش دوم استفاده کنید.
نکته مهم:

یکی از مهمترین عوامل برای تصمیم گیری برای خرید یا اجاره سرور، تعیین موقعیت مکانی سرور است و بسیار مهم است که سرور اختصاصی در ایران باشد یا خارج از ایران.
موقعیت جغرافیای سرور اختصاصی

تعیین موقعیت جغرافیایی دیتاسنتر برای سرور اختصاصی بسیار مهم است. این که سرور اختصاصی در ایران باشد یا خارج از ایران کاملا به نیاز پروژه و شرایط استفاده شما بستگی دارد. در ادامه به بررسی ویژگی های سرور اختصاصی ایران و خارج از ایران می پردازیم.
ویژگی ها سرور اختصاصی ایران

    سرعت بالا:
    اولین ویژگی مهم سرعت دسترسی بالا به سرور اختصاصی ایران است.
    هزینه:
    هزینه های پهنای باند، ترافیک ، Colocation و امنیت سرور اختصاصی ایران کمتر از خارج است.
    امنیت:
    برقراری امنیت برای سرور اختصاصی ایران ساده تر و بیشتر است. برای مثال حملات خارج از ایران را با قطع دسترسی سرور به خارج از ایران به راحتی کنترل کرد.
    پایداری و کیفیت ارتباط:
    دسترسی به سرور اختصاصی ایران به علت استفاده از شبکه داخلی ایران بسیار پایدارتر و امن تر از دیتاسنتر های خارج از ایران است.
    هزینه پایین ارتباط برای کاربران:
    هزینه اینترنت و اتصال به سرور اختصاصی ایران به دلیل استفاده از شبکه داخلی ایران بسیار پایین تر از اینترنت بین الملل بوده و باعث رضایت زیاد کاربران می شود.
    مشکل در اتصال به برخی سایت ها :
    دقت کنید که سرور اختصاصی ایران برای دسترسی به سایت هایی که ایران را تحریم کرده اند با مشکل مواجه می شود که باید راه حل های آن را از قبل برنامه ریزی کرده باشید.
    Iran Access:
    این اصطلاح به شبکه داخلی مخابرات ایران گفته می شود. وقتی سرور شما Iran Access باشد، سرعت شبکه بالا ، امنیت بالا و هزینه پایینی دارید و مشکلاتی مانند قطعی و مشکلات اینترنت جهانی و حمله های شبکه و هکری خارج از ایران بر روی سرور شما تاثیری نخواهد داشت.

ویژگی های سرور اختصاصی خارج از ایران

    هزینه های ترافیک در خارج ارزانتر از ایران است.
    هزینه سخت افزار و Colocation ارزانتر از ایران است.
    نمی توانید به راحتی امنیت دلخواه خود را در دیتاسنتر های خارجی پیاده سازی کنید.
    مراحل خرید مستقیم در حال حاضر به دلیل تحریم ها بسیار دشوار است.
    در صورت بروز مشکل، برقراری ارتباط و رفع مشکل دیرتر از ایران انجام خواهد شد.
    سرور اختصاصی خارج به سایت هایی که ایران را تحریم کرده است راحتتر دسترسی دارند.
    در بیشتر دیتاسنتر ها باید تابع شبکه آن باشید و نمی توانید شبکه اختصاصی و تجهیزات شبکه خودتان را داشته باشید.

نکته :

دقت کنید که هزینه ترافیک اینترنت در دیتاسنتر های خارج از کشور ارزانتر از ایران است، ولی این شرایط برای دسترسی به سرور در خارج از کشور مناسب است. یعنی اگر کاربران سرور اختصاصی از ایران به سرور خارج از ایران متصل شوند، هزینه اینترنت بین الملل محاسبه می شود.
راهنمایی برای انتخاب سرور اختصاصی ایران یا خارج

برای اینکه راحت تر انتخاب کنید که سرور اختصاصی ایران تهیه کنید یا خارج از ایران دو فاکتور اصلی را در نظر بگیرید : یکی توان و توجیه مالی و دیگری موقعیت مکانی کاربران سرور اختصاصی. بین این دو فاکتور باید یک توازن برقرار کنید، اگر بیشتر کاربران در ایران هستند سعی کنید از سرور اختصاصی ایران استفاده کنید. یا اگر ممکن است که کاربران در ایران باشند ولی ترافیک ارتباطی کاربران با سرور کم است، پس می توانید با تهیه سرور اختصاصی آلمان هزینه خود را کاهش دهید. طبق تجربه چند ساله من تا کنون سرور اختصاصی آلمان ارزان ترین بوده است.
امنیت سرور اختصاصی

برقراری امنیت سرور اختصاصی در چند لایه مورد بحث قرار می گیرد. لایه اول مربوط به شبکه، لایه دوم سیستم عامل، سرویس ها و نرم افزارها، لایه سوم پشتیبان گیری و لایه چهارم مانیتورینگ است. با برقراری امنیت در این چهار لایه می توانید امنیت خوب را برای سرور اختصاصی خود برقرار کنید. ذکر این نکته نیز لازم که هیچ امنیتی به صورت صد در صد نیست و امنیت همیشه نسبی است. پس فکر نکنید که با برقراری برخی موارد امنیتی دیگر هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.
امنیت شبکه سرور اختصاصی

امنیت شبکه در سرور های اختصاصی بیشتر به روش تهیه سرور وابسته است. اینکه یک سرور اختصاصی اجاره کرده باشید یا اینکه یک سرور اختصاصی با شبکه اختصاصی داشته باشید. اگر یک سرور اختصاصی را اجاره کرده باشید، در حقیقت برای امنیت شبکه سرور، کار زیادی از شما برنمی آید و تقریبا تمامی بار امنیت شبکه بر عهده دیتاسنتر می باشد.

همچین اگر فقط سرور یا سرورهای اختصاصی را در دیتاسنتر Colocate کرده باشید و فاقد شبکه اختصاصی برای خودتان باشید، کار زیادی برای انجام دادن نیست و بار امنیت بر عهده دیتاسنتر می باشد. اگر شبکه اختصاصی با تجهیزات شبکه اختصاصی خودتان را در دیتاسنتر Colocate کرده باشید، باید طرح امنیت شبکه و سناریو اختصاصی خودتان را از قبل آماده کرده باشید. در این حالت باید برقراری امنیت شبکه با دیتاسنتر هماهنگ باشید تا بهترین کارایی را داشته باشید.
نکات امنیتی سرور اختصاصی

در ادامه برخی موارد امنیتی را که می توانید تنظیم کنید را آورده ایم که با توجه به هدف گذاری امنیتی و نیاز پروژه تان باید آن ها را برقرار کنید :

    تهیه حداقل دو شبکه جداگانه برای دسترسی به سرور، که از یک شبکه برای پشتیبان شبکه دیگر استفاده شود.
    محدود کردن دسترسی ها در دیواره آتش Firewall. برای مثال اگر کاربران سرور اختصاصی فقط در ایران هستند، دسترسی IP های خارج را ببندید.
    استفاده از VPN برای دسته بندی دسترسی ها و دسترسی های مدیریتی به سرور.
    جلوگیری از حملات شبکه توسط دیواره آتش Firewall. مانند حملات DOS و DDOS
    استفاده از IPS و IDS برای جلوگیری از حملات شبکه
    استفاده از شبکه Honeypot برای جلوگیری از حملات شبکه
    استفاده از رمز کننده های اختصاصی برای ارتباط با سرور و سرویس ها
    استفاده از CDN ها به صورت اختصاصی یا عمومی

اگر یک شبکه اختصاصی هم داشته باشید، راه اندازی تمامی موارد امنیتی گفته شده بسیار پرهزینه خواهد بود. به همین دلیل این موارد امنیتی گفته شده به صورت استاندارد در دیتا سنتر ها از قبل پیاده سازی شده اند که کافی است با کمی مبلغ اضافه آن را به قرارداد خود اضافه کنید. هر چند برخی دیتاسنتر ها برخی خدمات امنیتی را به صورت رایگان ارائه می دهند.
امنیت سیستم عامل و سرویس ها در سرور اختصاصی

همانطور که از نام این لایه مشخص است، تکلیف برقراری امنیت این لایه کاملا با کاربر است و چیزی به عهده دیتاسنتر و خدمات دهنده سرور اختصاصی نیست. در این قسمت باید امنیت سیستم عامل، سرویس های و نرم افزارهای نصب شده بر روی سرور را برقرار کنید. برقراری این امنیت کاملا به تعداد کاربران و نوع فعالیت و دسته بندی فعالیت های آنها و همچنین انواع سرویس و خدمات سرور بستگی دارد. در ادامه برخی موارد امنیتی را آورده ایم :
موارد امنیتی سیستم عامل:

    دیواره آتش Firewall سیستم عامل را حتما فعال کنید.
    تا جای ممکن دسترسی کاربران را محدود کنید. مثلا اگر محدود به یک منطقه جغرافیای هستند، فقط به آدرس IP آن منطقه محدود کنید. حتی اگر فقط کارمندان یک شرکت به سرور متصل می شوند، دسترسی سرور را فقط به آدرس IP آن شرکت محدود کنید.
    تا جای ممکن از پورت های پیش فرض در سرویس ها به خصوص سرویس های مدیریتی استفاده نکنید. مثلا پورت اتصال SSH را از 443 به پورت دیگر تغییر دهید.
    نام های کاربری را در ابتدای تحویل سرویس و به صورت دوره ای تغییر دهید و تا جای ممکن از نام های کاربری شناخته شده مانند Administrator یا Admin استفاده نکنید.
    رمز عبور اولیه را حتما تغییر دهید و به صورت دوره ای نیز رمز عبور را تغییر دهید. دقت کنید که هیچگاه از رمز عبور ساده استفاده نکنید.
    تا جای ممکن از لیست سیاه سرویس ها استفاده کنید. برای مثال از لیست سیاه و لیست سفید سرویس Apache استفاده کنید.
    امنیت سرویس ها را به صورت جداگانه برقرار کنید. برای مثال امنیت سرویس وب یا پایگاه داده.
    اگر سرویس پایگاه داده در یک سرور جداگانه قرار دارد، سعی کنید تا جای ممکن از شبکه محلی Local برای اتصال سرور اختصاصی اصلی استفاده کنید.
    همیشه و به صورت دوره ای از داده های خود در سیستم محلی خودتان فایل پشتیبانی Backup تهیه کنید.
    تا جای ممکن از نام دامنه برای اتصال به سرور و سرویس ها استفاده کنید.
    در صورت امکان از سرویس های CDN حتی به صورت عمومی و رایگان استفاده کنید.

موارد گفته شده به صورت عمومی است و ممکن است برقراری برخی از آنها باعث شود تا سرویس های شما از دسترسی خارج شود. همچنین ممکن است برخی موارد را نگفته باشیم. در هر صورت باید سعی کنید که بهترین امنیت را برای سرور خود برقرار کنید.
پشتیبان گیری Backup سرور اختصاصی

پشتیبان گیری Backup از داده ها و هارد ها انجام می شود و سرور اختصاصی مانند هاست یا سرور مجازی نیست که هارد کمی داشته باشد. سرور های اختصاصی هارد های زیادی دارند و اگر بخواهید از آنها فایل Backup تهیه کنید ممکن است هزینه زیادی در بر داشته باشد. پس باید به روش های مختلف و اصولی این کار انجام شود که هم هزینه مناسبی داشته باشد و هم اینکه امنیت برقرار شود.

اول به این می پردازیم که چرا به پشتیبان گیری Backup نیاز داریم؟ همانطور که می دانید و در این مطلب گفتیم امنیت نسبی است و هیچگاه نمی توان امنیت را برقرار کرد. این یعنی اینکه همیشه تهدید ها در کنار ما هستند و هر لحظه ممکن است که به حمله تبدیل شوند. در صورت بروز حمله ابتدا باید جلوی حمله را بگیریم سپس وضعیت را به حالت اول بازگردانیم.

خرابی اطلاعات همیشه به خاطر حملات نیست، ممکن است به خاطر خرابی سخت افزار هارد ها و ذخیره سازها باشد یا به خاطر خطای انسانی و تنظیمات اشتباده داده ها از بین بروند. پس باید همیشه پشتیبان گیری Backup از داده های خود داشته باشید تا همه چیز را از دست ندهید. پس انتخاب روش و طرح پشتیبان گیری Backup به ارزش داده های شما و این که چقدر می توانید برای آن هزینه کنید بستگی دارد. در ادامه برخی روش های عمومی پشتیبان گیری Backup را آورده ایم که انتخاب آن با خودتان است.

     استفاده از تکنولوژی RAID یا تحمل خطا

ممکن است که داده های شما به خاطر خرابی سخت افزار هارد های سرور یا ذخیره ساز ها از بین بروند. برای جلوگیری از این روش یک سخت افزار به نام RAID Controller به سرور ها اضافه شده است که به چندین روش می تواند خرابی یک یا چند هارد را تحمل کند.
روش های پیاده سازی

روش های پیاده سازی و تنظیمات RAID تحمل خطا را مشخص می کند. معمول ترین آنها RAID 5 و RAID 6 است. در RAID 5 به حداقل سه هارد نیاز است و یک سوم فضای هر هارد به تحمل خطا اختصاصی داده می شود و قابل استفاده نیست. در RAID 5 تحمل خطا برای یک هارد است و خطای هارد دوم تمام اطلاعات هارد های عضو RAID 5 از دست می روند.

در RAID 6 نیز به حداقل 4 هارد نیاز است و یک چهارم فضای هر هارد به تحمل خطا اختصاص داده می شود و قابل استفاده نیست. در RAID 6 تحمل خطا برای دو هارد است و با خطای هارد سوم تمامی اطلاعات هارد های عضو RAID 6 از دست می روند.

تکنولوژی سرور ها به این صورت است که رابط بین هارد و سخت افزارهای دیگر RAID Controller است و اگر تنظیمات مربوط به آن انجام نشود نمی توان به هارد سرور دسترسی داشت. پس اگر نخواهید از RAID استفاده کنید، باید آن را روی RAID 0 تنظیم کنید که هیچگونه تحمل خطایی نداد و هر هاردی که دچار خطا شود تمامی اطلاعات هارد های عضو RAID 0 از بین می روند.

دیتا سنتر ها بابت تنظیمات RAID از شما هزینه ای دریافت نمی کنند، ولی دقت کنید که انتخاب RAID ها از منابع هارد سرور شما کم می کنند و این هزینه زیادی را برای شما در بر دارد.
نکته :

عمر استاندارد هارد های سرور بین 3 تا 5 سال است و در این بازه زمانی از کار می افتند. پس در صورت تهیه سرور اختصاصی حتما یک راه حل مناسب برای آن انتخاب کنید. اگر RAID 0 را انتخاب می کنید. حتما یکی از روشهای پشتیبان گیری Backup را که در ادامه به آن اشاره می کنیم را دنبال کنید.

    استفاده از پشتیبان گیری Backup های مجازی سازی

از نظر من این روش بهترین و کم هزینه ترین روش برای Backup گیری است. قبلا در سرور های اختصاصی با سیستم عامل های مجازی ساز اشاره کردیم که یکی از ویژگی های آن Backup گیری بسیار ساده و مطمئن همراه با بازگردانی پرسرعت است.
Snapshot :

در تکنولوژی های مجازی سازی تکنیکی به نام ُSnapshot وجود دارد که که از ماشین مجازی به سرعت و با تمامی جزئیات به صورت کامل یک Backup تهیه می کند. در این نوع Backup از هارد ماشین مجازی یک Image تهیه می شود و در همان هارد های سرور اختصاصی ذخیره می شود. همچنین به راحتی و با چند کلیک ساده می توانید فایل های Snapshot تهیه شده را بازگردانی کنید و ماشین مجازی با کوچکترین جزئیات به حالت اول باز گردانده می شود.
Veeam Backup:

یک نرم افزار دیگر است که بر روی یک سیستم دیگر نصب شده و به سرور مجازی ساز متصل می شود و از ماشین های مجازی فایل Backup تهیه می کند. این برنامه یک نوع برنامه Third Party محسوب می شود که با سیستم عامل های مجازی ساز کار می کند. این برنامه سازگاری بسیاری با محصولات شرکت VMWare دارد. فایل های Backup ای که این برنامه از ماشین های مجازی تهیه می کند، تقریبا مانند Snapshot عمل می کند، ولی با این تفاوت که این فایل بسیار فشرده است و حجم آن خیلی کمتر از Snapshot است.

همچنین مکان ذخیره سازی را در این برنامه می توانید مشخص کنید که در همان هارد های سرور باشد، یا یک فضای ابری در اینترنت، یا بر روی یک هارد دیگر در سرور اختصاصی یا بر روی حافظه سیستم خودتان به صورت محلی Local ذخیره شود.

سرعت تهیه فایل های Backup توسط برنامه Veeam بیشتر از Snapshot است ولی قابلیت اطمینان بیشتر و خرابی کمتری را دارد. همچنین قابلیت های مدیریت بسیار جالب و متنوعی را دارد که بسیار پرکاربرد است و هزینه های Backup گیری را بسیار کاهش می دهد. برای مطالعه بیشتر در زمینه تهیه فایل های Backup توسط برنامه Veeam این مطلب را مطالعه کنید.
فایل خروجی OVA - OVF :

در مجازی ساز ها می توان از ماشین مجازی یک فایل خروجی قابل حمل تهیه کرد که به عنوان Backup نیز می توان از آن استفاده کرد. نام این فایل خروجی در تکنولوژی های شرکت VMWare به نام OVA یا OVF شهرت دارند که در اکثر مجازی ساز ها پشتیبانی می شوند. این دو نوع خروجی یکی هستند و تفاوت خاصی ندارد به جز اینکه در OVF فقط یک فایل تنها در خروجی تهیه می شود و در OVA یک پوشه که داخل آن چند فایل است. این روش بیشتر برای جا به جایی استفاده می شود و برای Backup گیری زیاد مرسوم نیست؛ ولی به نوعی به عنوان فایل Backup نیز از آن استفاده می شود.
کپی کردن هارد ماشین مجازی:

در تمامی سیستم عامل های مجازی سازی می توانید به راحتی هارد ماشین مجازی که پروژه و اطلاعات شما بر روی آن قرار دارد را کپی کرده و در هر جایی که بخواهید ذخیره کنید. در صورت نیاز به بازگردانی نیز به راحتی و با عملیات کپی کردن در هارد سرور اختصاصی، اطلاعات ماشین مجازی را بازگردانی کنید. هر چند این روش زیاد مرسوم نیست، ولی قدرت سادگی و اطمینان کار با مجازی ساز ها را نمایش می دهد. قالب فرمت هارد ماشین مجازی در مجازی ساز ها متفاوت است، ولی اکثرا از قالب فرمت هارد های یکدیگر پشتیبانی می کنند. معروف ترین قالب فرمت هارد VMDK نام داد که متعلق به مجازی سازی شرکت VMWare است.

    پشتیبان گیری Backup در ذخیره سازی های NAS یا فضای ابری Cloud

با تهیه ذخیره سازها تحت شبکه Network Atached Storage - NAS یا تهیه فضای ابری Cloud می توانید از اطلاعات سرور خود Backup تهیه کنید. این سرویس ها را می توانید از هر جایی تهیه کنید ولی بهتر از که از همان دیتاسنتر ای که سرور اختصاصی شما در آنجا قرار دارد این سرویس ها را تهیه کنید.

اگر ذخیره ساز های شما خارج از دیتاسنتر سرور اختصاصی باشند، به خاطر کندی در ارتباط شبکه اینترنت زمان زیادی برای Backup گیری صرف می شود که قابلیت اطمینان و صحت فایل های Backup را بسیار کاهش می دهد. همچنین هزینه بیشتری را باید برای ترافیک و پهنای باند شبکه مصرفی پرداخت کنید. در حالی که استفاده از فضاهای ذخیره سازی و شبکه داخلی دیتاسنتر بسیار پرسرعت تر بوده و هزینه بسیار کمتری را خواهد داشت.

با تهیه ذخیره سازهای تحت شبکه NAS یا فضای ابری Cloud می توانید به روش های مختلف از اطلاعات خود بر روی آنها Backup تهیه کنید. برای مثال می توانید آن ها را به برنامه Veeam متصل کرده و Backup های ماشین های مجازی را بر روی آن ها ذخیره کنید. یا اینکه به پایگاه داده مانند SQL Server متصل کرده و از بانک اطلاعاتی خود روی آنها Backup تهیه کنید.

    پشتیبان گیری Backup در سیستم محلی Local

هر سناریو بک آپی که تهیه کرده اید را در صورت امکان هر چند وقت یکبار دانلود کرده و بر روی ذخیره سازی های محلی Local خود، مثال هارد سیستم خودتان (در صورت امکان) ذخیره کنید. این کار به دلیل نسبی بودن امنیت است. ممکن است شما به برقرای همه تمهیدات امنیتی و پشتیبان گیری Backup های مختلف، باز هم به دلایلی اطلاعات خود را از دست بدهید. این مورد به صورت تجربی برای من تاکنون چندین بار پیش آمده است و پیشنهاد می کنم تا جای ممکن سعی کنید به صورت Local فایل های Backup خود را داشته باشید.
پایان

در این مطلب سعی کردیم تمام موارد که به تهیه یک سرور اختصاصی مربوط می شود را توضیح دهیم. طولانی بودن این مطلب به ارزش آن است، هزینه سرور اختصاصی ممکن است در برخی موارد بیشتر از چندین میلیون در ماه باشد، پس اطلاع از همه موارد ممکن در این زمینه بسیار لازم است و طولانی بودن این مطلب نیز دلیل بر همین موضوع است.

در انتها توصیه می کنیم که هنگام تهیه سرور اختصاصی به تمامی موارد گفته شده دقت کنید. سخت افزار و اندازه فیزیکی سرور، اینکه ارتفاع سرور چند Unit باشد، شبکه سرور که متشکل از پهنای باند، ترافیک و آدرس IP اینترنتی است، مکان جغرافیای سرور، سیستم عامل سرور، برقراری امنیت و انتخاب روش Backup گیری مناسب، ترکیب همه موارد گفته شده در کارایی، سرعت، هزینه، امنیت و در نهایت اعتبار و موفقیت شما در انجام کارتان بسیار تاثیر گذار هستند.

آخرین توصیه ای که به صورت شخصی آن را تجربه کرده ام را در اختیار شما قرار می دهم، تا جای ممکن سعی کنید از مجازی سازی و روش های امنیت آن استفاده کنید. شدیدا در هزینه و کارایی و سرعت تاثیر گذار هستند. حتی اگر فقط به یک سرور ساده نیاز دارید از مجازی سازی با یک ماشین مجازی استفاده کنید.
سوالات متداول :
سرور اختصاصی به چه کاربرانی پیشنهاد می‌شود؟

به کسانی که سایت یا سامانه هایی دارند که پردازش بالایی دارند یا کاربران زیادی دارند(بیشتر از 100 کاربر همزمان متصل) یا به فضای ذخیره زیادی نیاز دارند. البته ممکن است همه با چند مورد را با داشته باشند.
سرور اختصاصی ایران بهتر است یا خارج کشور؟

نمی توان گفت که ایران بهتر است یا خارج، هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند که در مقاله صحبت کردیم. در کل اگر عمده کاربران در ایران هستند، سرور اختصاصی ایران تهیه کنید در غیر اینصورت سرور اختصاصی خارج از ایران بهینه تر است.
موارد استفاده سرور اختصاصی چیست ؟

برای پردازش های حجیم و ترافیک بالا مورد نیاز است. برای مثال برای مصارف پروژه های برنامه نویسی سنگین و گسترده مانند Data Mining، برنامه نویسی های گروهی گسترده، سایت های فروشگاهی با مشتری های زیاد، سایت های آموزش آنلاین، سایت های اشتراک فایل و ویدئو و …
تفاوت سرور مجازی و اختصاصی ؟

وقتی بر روی یک سرور اختصاصی مجازی ساز نصب کنید و یک ماشین مجازی با دسترسی به قسمتی از منابع سرور اختصاصی ایجاد کنید، سرور مجازی نام دارد. پس سرور مجازی یک سیستم عامل است که به قسمتی از منابع سرور اختصاصی دسترسی دارد.
چه سیستم عامل هایی در سرور اختصاصی پشتیبانی می شوند؟

تقریبا تمامی سیستم عامل ها در سرور اختصاصی پشتیبانی می شوند و قابل نصب هستند. حتی با استفاده از دسترسی کنسول یا KVM می توانید خودتان سیستم عامل را نصب کنید. به جز سیستم عامل های غیر معمول یا سیستم عامل هایی که برای تست نفوذ و حملات سایبری استفاده می شوند.
قوانین و شرایط استفاده از سرور اختصاصی چیست ؟

استفاده از سرور اختصاصی مانند یک سیستم عادی است با همان شرایط. هر کاری که بخواهید می توانید انجام دهید و نباید برخی کارها مانند اختلال در شبکه، سو استفاده از برخی امکانات دیتاسنتر و تست نفوذ و حملات سایبری را داشته باشید. هر دیتاسنتری قوانین خاص خود را دارد.
ترافیک وارز Warez چیست؟

به ترافیک هایی که از برنامه های کرک شده یا غیرقانونی تولید می شود گفته می شود که برخی دیتاسنتر ها اجازه عبور این ترافیک ها را می دهند.
چه سروری را تهیه کنیم؟

برای تهیه سرور اختصاصی باید نیاز های تان بسنجید، با این دید که در آینده نزدیک نیز چه مقدار به این نیاز ها اضافه می شود. سپس سروری را تهیه کنید که پاسخگوی نیازهایتان باشد. در این مورد پیشنهاد می کنم که از متخصصان این رشته مشاوره دریافت کنید.
از کجا سرور اختصاصی تهیه کنم؟

همیشه سعی کنید که از شرکت های معتبر با پشتیبانی مناسب سرویس های خود را تهیه کنید. برای مثال یکی از بهترین شرکت ها برنامه نویسان دانش برتر سهند می باشد. هیچگاه به خاطر ارزانی به هر جایی اعتماد نکنید و برای اطلاعات و اعتبار خود ارزش قائل باشید. اطلاعات شما دارایی اصلی شما هستند.

ویژگی ها و مشخصات

ویژگی های اصلی
  • قابل سفارش سازی
  • دارای سخت افزار و نرم افزار متناسب
  • دارای سیستم مانیتورینگ
  • دارای سیستم گرمایشی و سرمایی و تحویه ISO 2021
  • لوکیشن تبریز
  • پشتیبانی 24 ساعت 7 روز هفته
  • کارشناسان مجرب و فنی
  • زیر ساخت مناسب
  • دارای پهنای باند اختصاصی پشتیبان
پشتیبانی و نگهداری
قیمت پایه

10,000,000 تومان

قیمت پایه براساس توسعه و سفارش سازی شما ممکن می باشد کاهش یا افزایش پیدا کند
سفارش   درخواست دمو
گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن