شرکت نرم افزار برنامه نویسان دانش برتر سهند

سرویس های ابری چیست

سرویس های ابری چیست
چرا اینترنت همیشه به شکل یک ابر نمایش داده می شود؟
اینترنت شبیه به یک ابر جزئیات و محتویات فنی خود را از دید مردم مخفی نگه می دارد. و معمولا ابر تمثیلی از اینترنت در جهان شناخته می شود که به همه جا سفر می کند و همیشه در دسترس است.

با استفاده از سیستم ابری شما اطلاعات خود را برای همیشه در جای امن نگهداری می کنید و به آنها دسترسی دارید. اطلاعات به هیچ عنوان در دستگاه شما ذخیره نمی شود و این مزیت و امنیت است که رایانش ابری را محبوب کرده است. ممکن است تلفن همراه شما روزی دچار مشکلی شود و همراه آن تمام اطلاعات داخل دستگاه شما پاک شود اما در سیستم ابری این مسئله امکان پذیر نیست زیرا اطلاعات بدون اجازه ی شما از سیستم پاک نخواهند شد و همیشه ذخیره می مانند. هرچه بیشتر مردم و سازمان ها به این سیستم وابسته شوند بدلیل وجود اطلاعات مهم شان انتظار امنیت بیشتر در این سیستم دارند و رایانش ابری ملزم می شود که نیازهای مردم را برآورده کند.

پلتفرم آموزشی هم آموز:

این سیستم بر پایه ذخیره سازی محتوا در چند سرور ابری در نقاط مختلف جهان راه اندازی شده است، تا در هر زمان و مکان دسترسی همیشگی به اطلاعات آموزشی برای مخاطبان میسر باشد. شما با یک یوزرنیم و پسورد قادر خواهید بود از طریق گوشی (اپلیکیشن) یا سایت هم آموز یک دورۀ آموزشی جدید و ادامۀ دوره‌ای که در حال گذراندنش بودین را مشاهده کنید. دیگر نیاز به داشتن هارد های متعدد و مرتب سازی این اطلاعات نیستید. سرعت و قیمت اینترنت به ترتیب در حال افزایش و کاهشی با سرعت بالا می باشد و بزودی اکثر مردم تمایلی به خرید هارد نخواهند داشت.

مدل های سیستم های ابری:

ابر خصوصی:

مختص استفاده برای فقط و فقط یک سازمان است و باید تنها به آن سازمان خدمت رسانی کند و نیازهایشان را برآورده سازد.

ابر عمومی:

برای افراد عمومی مورد استفاده قرار می گیرد، از نظر ساختار تفاوتی بین ابر عمومی و خصوصی بجز در نحوه دسترسی افراد به این سرویس وجود ندارد. برای مثال گوگل درایو و دراپ باکس

ابر ترکیبی:

زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که دو ابر جدا از هم برای اشتراک عملکرد ها به یکدیگر بپیوندند.ابر اجتماعی:

وقتی یک ابر خصوصی در اختیار چند سازمان قرار بگیرد، ابر اجتماعی نامیده می شود. بصورت ساده تر می توانیم بگوئیم که ابر اجتماعی همان ابر عمومی است که به اشتراک اطلاعات بین چند سازمان محدود شده است.

سرویس زیرساخت تحت عنوان (IaaS): زمانی که سرویس ارائه‌شده توسط کلود دربرگیرنده‌ی منابع پردازشی نظیر سخت‌افزار سرور، پهنای باند شبکه یا سیستم‌های بالانس بار باشد، در چنین حالتی گفته می‌شود که این ابر ارائه‌کننده‌ی زیرساخت است. یک نمونه‌ی شناخته‌شده از این نوع، سرویس‌های وب آمازون است.

سرویس پلتفرم تحت (PaaS): هنگامی که یک ابر، به ارائه‌ی محیطی می‌پردازد که کاربران می‌توانند از آن به منظور توسعه‌ی نرم‌افزاری بهره ببرند، آنچه ارائه‌ شده است پلتفرم می‌نامیم. چنین سرویسی برای کاربرانی که قصد دارند تنها روی توسعه‌ی حقیقی برنامه تمرکز کنند و مجبور نباشند بار سنگین مدیریت و پیکربندی مسائل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم میزبان را که موجب فعالیت ابر می‌شود بر دوش بکشند بسیار مناسب است. می‌توان سرویس com را نمونه‌ای از این دسته نامید.

نرم‌افزار تحت عنوان (SaaS): در این دسته که متداول‌ترین مورد محسوب می‌شود، سرویس ارائه‌شده توسط ابر، مبتنی بر اعطای دسترسی به کاربران عمومی به نرم‌افزارها و برنامه‌هایی است که روی آن ابر منزل گزیده‌اند. نمونه‌های مطرح این دسته را می‌توان با نام‌هایی نظیر جیمیل، بیس‌کمپ و نت‌فلیکس یادآور شد.

مزیت های cloud computing:

ساخت اپلیکیشن و سرویس های جدید

ذخیره اطلاعات و گرفتن نسخه پشتیبان از آنها

مدیریت وبسایت و وبلاگ ها

انتشار فایل صوتی و ویدیو

اداره نرم افزار ها

تجزیه و تحلیل داده و اطلاعات برای الگو ها

منبع

https://www.hamamooz.com/

گفتگو در مورد طراحی اپلیکیشن